Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Handboll

Uppdaterad 21.07.2021 19:26.
Albin Lagergren i svenska landslaget.

Herrarnas handbollsturnering startar lördagen den 24 juli medan damernas första omgång spelas dagen därpå.

Herrar

Grupp A
Norge
Frankrike
Tyskland
Brasilien
Spanien
Argentina

Grupp B
Danmark
Sverige
Portugal
Japan
Egypten
Bahrain

Lördag 24 juli
03:00 Norge – Brasilien
05:00 Frankrike – Argentina
08:15 Sverige – Bahrain
10:15 Tyskland – Spanien
13:30 Portugal – Egypten
13:30 Danmark – Japan

Måndag 26 juli
03:00 Brasilien – Frankrike
05:00 Argentina – Tyskland
08:15 Egypten – Danmark
10:15 Spanien – Norge
13:30 Bahrain – Portugal
15:30 Japan – Sverige

Onsdag 28 juli
03:00 Danmark – Bahrain
05:00 Sverige – Portugal
08:15 Japan – Egypten
10:15 Norge – Argentina
13:30 Brasilien – Spanien
15:30 Frankrike – Tyskland

Fredag 30 juli
03:00 Argentina – Brasilien
05:00 Bahrain – Japan
08:15 Frankrike – Spanien
10:15 Sverige – Egypten
13:30 Portugal – Danmark
15:30 Tyskland – Norge

Söndag 1 augusti
03:00 Portugal – Japan
05:00 Egypten – Bahrain
08:15 Spanien – Argentina
10:15 Norge – Frankrike
13:30 Tyskland – Brasilien
15:30 Danmark – Sverige

Tisdag 3 augusti
03:30 Kvartsfinal
07:15 Kvartsfinal
11:00 Kvartsfinal
14:45 Kvartsfinal

Torsdag 5 augusti
11:00 Semifinal
15:00 Semifinal

Lördag 7 augusti
11:00 Bronsmatch
15:00 Final

Damer

Grupp A
Holland
Montenegro
Norge
Japan
Sydkorea
Angola

Grupp B
Spanien
ROC
Ungern
Sverige
Frankrike
Brasilien

Söndag 25 juli
03:00 Holland – Japan
05:00 ROC – Brasilien
08:15 Montenegro – Angola
10:15 Norge – Sydkorea
13:30 Spanien – Sverige
15:30 Ungern – Frankrike

Tisdag 27 juli
03:00 Japan – Montenegro
05:00 Brasilien – Ungern
08:15 Sverige – ROC
13:30 Angola – Norge
13:30 Sydkorea – Holland
15:30 Frankrike – Spanien

Torsdag 29 juli
03:00 Holland – Angola
05:00 Spanien – Brasilien
08:15 Japan – Sydkorea
10:15 Montenegro – Norge
13:30 Ungern – ROC
15:30 Sverige – Frankrike

Lördag 31 juli
03:00 Angola – Japan
05:00 Montenegro – Sydkorea
08:15 ROC – Frankrike
10:15 Brasilien – Sverige
13:30 Ungern – Spanien
15:30 Norge – Holland

Måndag 2 augusti
03:00 Sydkorea – Angola
05:00 Frankrike – Brasilien
08:15 Spanien – ROC
10:15 Ungern – Sverige
13:30 Holland – Montenegro
15:30 Norge – Japan

Onsdag 4 augusti
03:30 Kvartsfinal
07:15 Kvartsfinal
11:00 Kvartsfinal
14:45 Kvartsfinal

Fredag 6 augusti
11:00 Semifinal
15:00 Semifinal

Söndag 8 augusti
05:00 Bronsmatch
09:00 Final