Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Rugby

Uppdaterad 22.07.2021 08:10.
Kayla McAlister och Chloe Dalton i kamp om bollen i Rugby Sevens.

Sjumannarugby är med i OS för andra gången. Herrarnas turnering startar den 26 juli medan damerna spelar sina första matcher den 28 juli.

Herrar

Grupp A
Nya Zeeland
Australien
Argentina
Sydkorea

Grupp B
Fiji
Storbritannien
Kanada
Japan

Grupp C
Sydafrika
USA
Kenya
Irland

Måndag 26 juli
03:00 Fiji – Japan
03:30 Storbritannien – Kanada
04:00 Nya Zeeland – Sydkorea
04:30 Australien – Argentina
05:00 Sydafrika – Irland
05:30 USA – Kenya
10:30 Storbritannien – Japan
11:00 Fiji – Kanada
11:30 Nya Zeeland – Argentina
12:00 Australien – Sydkorea
12:30 USA – Irland
13:00 Sydafrika – Kenya

Tisdag 27 juli
03:00 Kanada – Japan
03:30 Fiji – Storbritannien
04:00 Argentina – Sydkorea
04:30 Nya Zeeland – Australien
05:00 Kenya – Irland
05:30 Sydafrika – USA
10:30 Placeringsmatch
11:00 Placeringsmatch
11:30 Kvartsfinal
12:00 Kvartsfinal
12:30 Kvartsfinal
13:00 Kvartsfinal

Onsdag 28 juli
03:00 Placeringsmatch
03:30 Placeringsmatch
04:00 Placeringsmatch
04:30 Placeringsmatch
05:00 Semifinal
05:30 Semifinal
10:30 Placeringsmatch
11:00 Placeringsmatch
11:30 Bronsmatch
12:00 Final

Damer

Grupp A
Nya Zeeland
ROC
Storbritannien
Kenya

Grupp B
Kanada
Frankrike
Fiji
Brasilien

Grupp C
Australien
USA
Kina
Japan

Torsdag 29 juli
03:00 Frankrike – Fiji
03:30 Kanada – Brasilien
04:00 USA – Kina
04:30 Australien – Japan
05:00 ROC – Storbritannien
05:30 Nya Zeeland – Kenya
10:30 Kanada – Fiji
11:00 Frankrike – Brasilien
11:30 Australien – Kina
12:00 USA – Japan
12:30 Nya Zeeland – Storbritannien
13:00 ROC – Kenya

Fredag 30 juli
03:00 Fiji – Brasilien
03:30 Kanada – Frankrike
04:00 Kina – Japan
04:30 Australien – USA
05:00 Storbritannien – Kenya
05:30 Nya Zeeland – ROC
10:30 Placeringsmatch
11:00 Placeringsmatch
11:30 Kvartsfinal
12:00 Kvartsfinal
12:30 Kvartsfinal
13:00 Kvartsfinal

Lördag 31 juli
03:00 Placeringsmatch
03:30 Placeringsmatch
04:00 Placeringsmatch
04:30 Placeringsmatch
05:00 Semifinal
05:30 Semifinal
10:30 Placeringsmatch
11:00 Placeringsmatch
11:30 Bronsmatch
12:00 Final