Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Vattenpolo

Grekland och Japan möttes i OS-2016 i Rio.

De olympiska turneringarna i vattenpolo pågår mellan den 24 juli och 8 augusti.

Herrar

Grupp A
Sydafrika
USA
Ungern
Grekland
Japan
Italien

Grupp B
Australien
Kroatien
Serbien
Spanien
Kazakstan
Montenegro

Söndag 25 juli
04:00 Sydafrika – Italien
05:30 Ungern – Grekland
08:00 USA – Japan
09:30 Australien – Montenegro
12:20 Serbien – Spanien
13:50 Kroatien – Kazakstan

Tisdag 27 juli
04:00 Sydafrika – USA
05:30 Montenegro – Spanien
08:00 Kazakstan – Serbien
09:30 Italien – Grekland
12:20 Japan – Ungern
13:50 Holland – Spanien

Torsdag 29 juli
04:00 Ungern – Sydafrika
05:30 Spanien – Kazakstan
08:00 USA – Italien
09:30 Kroatien – Montenegro
12:20 Grekland – Japan
13:50 Serbien – Australien

Lördag 31 juli
04:00 Montenegro – Kazakstan
05:30 Australien – Spanien
08:00 USA – Ungern
09:30 Kroatien – Serbien
12:20 Italien – Japan
13:50 Sydafrika – Grekland

Måndag 2 augusti
04:00 Ungern – Italien
05:30 Grekland – USA
08:00 Serbien – Montenegro
09:30 Spanien – Kroatien
12:20 Japan – Sydafrika
13:50 Australien – Kazakstan

Onsdag 4 augusti
08:00 Kvartsfinal
09:30 Kvartsfinal
12:20 Kvartsfinal
13:50 Kvartsfinal

Fredag 6 augusti
08:00 Placeringsmatch
09:30 Semifinal
12:20 Placeringsmatch
13:50 Semifinal

Söndag 8 augusti
03:30 Placeringsmatch
05:00 Placeringsmatch
07:40 Bronsmatch
10:30 Final

Damer

Grupp A
Australien
Sydafrika
Holland
Spanien
Kanada

Grupp B
ROC
Kina
Ungern
USA
Japan

Lördag 24 juli
08:00 Japan – USA
09:30 Kanada – Australien
12:20 Sydafrika – Spanien
13:50 Kina – ROC

Måndag 26 juli
08:00 USA – Kina
09:30 ROC – Ungern
12:20 Australien – Holland
13:50 Spanien – Kanada

Onsdag 28 juli
08:00 Ungern – USA
09:30 Kanada – Sydafrika
12:20 Kina – Japan
13:50 Holland – Spanien

Fredag 30 juli
08:00 Sydafrika – Holland
09:30 USA – ROC
12:20 Japan – Ungern
13:50 Spanien – Australien

Söndag 1 augusti
08:00 Ungern – Kina
09:30 Holland – Kanada
12:20 ROC – Japan
13:50 Australien – Sydafrika

Tisdag 3 augusti
08:00 Kvartsfinal
09:30 Kvartsfinal
12:20 Kvartsfinal
13:50 Kvartsfinal

Torsdag 5 augusti
08:00 Placeringsmatch
09:30 Semifinal
12:20 Placeringsmatch
13:50 Semifinal

Lördag 7 augusti
03:30 Placeringsmatch
05:00 Placeringsmatch
07:40 Bronsmatch
10:30 Final