Bekräftad statskupp i Guinea – militären: Gränserna till landet är stängda
I Guinea i västra Afrika har en grupp elitsoldater i dag genomfört en statskupp. President Alpha Condé är fängslad.
En arméöverste meddelade i statlig tv att president Alpha Condés regering har avsatts och grundlagen upphävts. Enligt militären är gränserna till Guinea nu stängda.
Läget med statsstyret var från början oklart, för landets försvarsministerium hävdade att presidentgarden hade slagit tillbaka ett angrepp.
På söndagskvällen uppträdde emellertid guineanska armékommendören Mamady Doumbouya i tv invirad i landets flagga. Han förklarade den nya tiden kommen.
– Guinea är vackert. Nu behöver vi inte längre våldta Guinea. Nu måste vi bara älska med det, sa Doumbouya.
Presidenten har kritiserats
President Condé har på sistone blivit allt mindre populär.
Förra året drev han igenom en ny grundlag, som banade väg för hans tredje mandatperiod som president.
I höstas vann han sedan presidentvalet, som kantades av anklagelser om valfusk.
Källor: AFP, AP
Artikeln uppdaterades kl. 22.25 med information om att statskuppen bekräftats.