Matchprogrammet i vinter-OS presenterades: tidiga väckningar för hockeyvänner – Lejonen möter Tre Kronor en söndagsförmiddag
I februari är det dags för vinter-OS och två högklassiga hockeyturneringar i Peking. Matcher spelas på morgonen, förmiddagen och eftermiddagen finsk tid.
I herrturneringen finns tre grupper som består av fyra lag var.
Matcherna spelas i National Indoor Stadium, med plats för 18 826 på läktarna, där det i sommar-OS 2008 spelades handboll och arrangerades gymnastiktävlingar.
De första matcherna spelas dagligen klockan 6.10 finsk tid.
Hockeyherrarnas schema
Torsdag 10 februari klockan 10.40:
Finland–Slovakien
Fredag 11 februari klockan 15.10:
Lettland–Finland
Söndag 13 februari klockan 10.40:
Finland–Sverige
Tisdag 15 februari:
Åttondelsfinaler
Onsdag 16 februari:
Kvartsfinaler
Fredag 18 februari:
Semifinaler
Söndag 18 februari:
Final
Det är meningen att NHL-stjärnorna ska delta och matcherna spelas i en smal rink med måtten 60 x 26 meter.
De tre gruppvinnarna och den bästa grupptvåan får en kvartsfinalbiljett, medan de åtta övriga lagen inleder slutspelet med åttondelsfinaler.
Finland har i C-gruppen sällskap av Lettland, Slovakien och Sverige.
Finlands sista gruppspelsmatch spelas mot Sverige och den lär fälla avgörandet beträffande gruppsegern.
Matchen mot Tre Kronor börjar söndagen den 13 februari klockan 10.40 finsk tid.
Den ena semifinalen och finalen spelas klockan 6.10 finsk tid, medan den andra semifinalen och bronsmatchen spelas klockan 15.10 finsk tid
Damerna tjuvstartar
Hockeydamerna inleder sin turnering torsdagen den 3 februari. Det handlar om en tjuvstart då vinter-OS officiellt först börjar den 4 februari.
Finland inleder sin turnering under den första dagen med en match mot USA som inleds klockan 15.10 finsk tid.
Finland får en tuff turneringsstart då Kanada väntar i den andra matchen på lördagen.
Två kvartsfinaler, en semifinal och finalen spelas klockan 6.10 finsk tid.
Hockeydamernas schema
Torsdag 3 februari klockan 15.10:
Finland–USA
Lördag 5 februari klockan 06.10:
Kanada–Finland
Måndag 7 februari klockan 15.10:
Finland–Schweiz
Tisdag 8 februari klockan 15.10:
ROC–Finland
Fredag–lördag 11–12 februari:
Kvartsfinaler
Måndag 14 februari:
Semifinaler
Torsdag 17 februari:
Final
Dammatcherna spelas Wukesong Sport Centre som tar 14 614 åskådare. I sommar-OS 2008 spelades basketmatcher i arenan.
För första gången deltar tio lag som är uppdelade i två seedade grupper.
Finland spelar i A-gruppen och har sällskap av USA, Kanada, ROC och Schweiz.
Samtliga fem lag från A-gruppen går vidare till kvartsfinalskedet där de får sällskap av tre lag från B-gruppen.