Aurora Botnia dras med förseningar – flera faktorer ligger bakom
Wasalines nya färja Aurora Botnia har ända sedan trafikstarten dragits med förseningar.
Wasalines vd Peter Ståhlberg nämner ett exempel där fartyget varit en och en halv timme försenat vid ankomst. Orsakerna bakom förseningarna är enligt honom flera.
Det handlar bland annat om att fartyget behöver ta i land vid ett annat färjfäste när det blåser hårdare sydlig vind i Umeå och att det överlag tar längre tid att förtöja Aurora Botnia än vad man räknat med. En ökning av fraktvolymerna har också påverkat.
– Nu ser vi över hamntiderna och vi ska sätta lite mer tid i hamn där de största förseningarna uppstår, säger Peter Ståhlberg.
Förseningarna har enligt Ståhlberg minskat den senaste tiden och man ska diskutera lösningar tillsammans med skeppsbefäl och hamnarbetare. Det kan bli aktuellt att göra förändringar kring hamntiderna, men det påverkar i sådana fall inte ankomsttiderna.
– De tider då vi har lite last är det onödigt att vi ligger i hamn en timme om vi kan lasta på 30 eller 45 minuter. Den tid som blir över kan vi flytta till en annan hamntid när vi behöver det. Det är en omdisponering av tiderna och resurserna, säger Peter Ståhlberg.
Glädje och förväntan när Aurora Botnia anlände till Vasa: "Vi har världens häftigaste färja"
Färjan fick sitt namn under högtidlig dopceremoni.