von der Leyen: EU-länderna har exporterat över en miljard doser vaccin – 75 procent av de vuxna är fullt vaccinerade
Under de gångna tio månaderna har EU-länderna exporterat över en miljard vaccindoser till resten av världen. Kommissionens ordförande Ursula von der Leyen hoppas på en global vaccinationsgrad på 70 procent nästa år.
BRYSSEL Sammanlagt har EU exporterat vaccin till över 150 länder, konstaterade Ursula von der Leyen i ett pressuttalande på förmiddagen. Det här innebär att EU är den största exportören av vaccin globalt.
– Vi har alltid fördelat våra vaccin rättvist med resten av världen. Vi har exporterat lika mycket som vi levererat till EU-medborgarna, sa von der Leyen.
Vidare har EU leverat 87 miljoner doser vaccin till fattigare länder via det globala vaccinationsprogrammet Covax. Målet är att donera ytterligare 500 miljoner doser vaccin inom de närmaste månaderna.
Målet är att man i samarbete med USA ska komma upp till en global vaccinationsgrad på 70 procent nästa år.
Här behövs också insatser från andra länder, konstaterar von der Leyen som kommer att ta upp frågan vid G20 toppmötet i Rom nästa vecka.
– Andra länder måste också öka takten.
Inom EU är nu över 75 procent av den vuxna befolkningen fullt coronavaccinerad.