Läskiga bilder några månader före OS-hockeyn: Ronja Savolainen tvingades utgå – fick ledas av isen med smärtor och fördes till sjukhus
Drygt tre månader till starten av OS-hockeyn. Då kommer oroväckande bilder från Sverige. Damlejonens backstjärna Ronja Savolainen utgick i måndagens toppmatch mot Modo.
En del av stommen i damernas ishockeylandslag spelar till vardags i Luleå. I kvällens möte mellan just Luleå och Modo var det två av de finländska landslagsspelarna – Noora Tulus och Viivi Vainikka – som avgjorde.
De gjorde varsitt mål i matchen som Luleå vann med 2–0, men det är inte de positiva nyheterna som förbundskaptenen Pasi Mustonen främst tar med sig när han går och lägger sig i kväll.
I stället är det de läskiga bilderna från slutminuterna som finns närmast i minnet.
Det återstod inte mycket av matchen i Örnsköldsvik då olyckan var framme för Ronja Savolainen.
I en sekvens där Luleå höll pucken i anfallszonen tappade Petra Nieminen balansen, föll precis bakom Savolainen och åkte med kraft in i sin landslagskompis.
På tv-bilderna ser man hur Savolainens högra ben fastnar under Nieminen och man hör också Savolainens smärtsamma rop. Hon fick ledas av isen med hjälp av bland annat Jenni Hiirikoski.
– Det där ser inte bra ut, säger kommentatorn i matchen.
Enligt SVT fördes den finländska backen till sjukhus efter matchen, men Savolainens skadeläge är fortfarande oklart.
Damlandslaget ska samlas i november för att spela tre landskamper mot Kanada på hemmaplan. OS-turneringen startar i sin tur den 3 februari mot USA.