VPS presenterade sin första förstärkning – Jesper Engström ansluter från Inter: "Jag hade bra alternativ men ville komma hem"
Borta bra men hemma bäst. Vänsterbacken Jesper Engström återvänder till Vasa efter två år i Åboklubben Inter och blir fotbollsliganykomlingens första förstärkning.
För tre veckor sedan säkrade VPS sitt avancemang och nu börjar lagbygget ta form.
VPS ordnade en presskonferens på måndagseftermiddagen, som sändes på klubbens Instagramkonto, där sportchefen Janne Lindberg och nyförvärvet Jesper Engström medverkade.
Engström konstaterar att det inte var särskilt svårt att skriva på för VPS efter två säsonger med Inter.
– Jag har alltid haft i tankarna att komma tillbaka. Då det blev klart att VPS stiger var första tanken att jag vill tillbaka.
– Jag hade andra alternativ, bra alternativ, men sist och slutligen ville jag komma hem, säger 29-årige Engström.
Vi har lagt in några andra erbjudanden och får se hur det går med dem
Sportchefen Janne Lindberg
Före flytten blev det nio ligasäsonger i VPS, 2011–2019.
– Det var roligt att testa på något nytt. Under hösten fick jag spela mycket och fick stort ansvar. Som lag lyckades vi bra. Ett silver och en Europaplats, säger Engström om tiden i Inter.
Sportchefen Janne Lindberg uppger att VPS först fokuserat på försvaret.
– Lagbygget är i tidtabell. Vi tar det linje för linje. Vi har lagt in några andra erbjudanden och får se hur det går med dem.
– Då försvaret är spikat flyttar vi fokus mot mittfältet och sedan anfallet, uppger Lindberg.
VPS spelarkontrakt 2022
Målvakter
Teppo Marttinen
Försvar
Jesper Engström
Gabriel Sillanpää
Kareem Moses
Mikko Pitkänen
Mittfält
Samuel Lindeman
Antonio Almen
Sebastian Strandvall
Joonas Vahtera
Lauri Ketola
Aleksi Pahkasalo
Anfall
Kalle Multanen
Riku Jääskä
Roni Hudd