Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Superresultatet i försvarsmaktens idrottsskola: Eemil Helander sprang över 4 200 meter i Coopertestet

Från 2021
Uppdaterad 10.11.2021 11:12.
Eemil Helander springer.
Bildtext Eemil Helander hade en lyckad friidrottssommar.
Bild: Vesa Pöppönen / All Over Press

Försvarsmaktens idrottsskola har fått ett nytt rekord i Coopertestet. Löparlöftet Eemil Helander slog till med 4 255 meter på 12 minuters löpning.

Det så kallade Coopertestet går alltså ut på att springa så långt som möjligt under tolv minuter.

Försvarsmaktens idrottskola rapporterade på tisdagskvällen om ett nytt, hisnande, rekord i testet på Facebook. 20-årige Eemil Helander löpte hela 4 255 meter på tolv minuter.

Det är nytt rekord i idrottsskolan. Superresultatet gjordes i idrottscentret i Pajulahti.

Helander, som representerar Jyväskylän Kenttäurheilijat, vann i somras FM-guld på 3 000 meter hinder och 5 000 meter, och slog sina personliga rekord på distanserna. Dessutom har Helander en bakgrund inom längdskidåkning.

Enligt försvarsmakten har man mätt beväringarnas kondition med tolvminuterslöpningen sedan 1975. Genomsnittsresultatet i fjol var 2 377 meter.

Diskussion om artikeln