Yle fortsätter att sända friidrotts-VM – det nya avtalet sträcker sig till 2029
Yle kommer att sända fem friidrotts-VM under 2020-talet. Det har sedan tidigare stått klart att VM 2022 i Oregon (USA) och VM 2023 i Budapest (Ungern) syns på Yles kanaler.
Den europeiska radio- och TV-unionen EBU och det internationella friidrottsförbundet World Athletics har skrivit på ett kontrakt som inkluderar VM 2025, 2027 och 2029.
– Friidrott hör till grenarna som står finländarna närmast hjärtat och VM är den största scenen, säger Riku Saaranluoma som ansvarar för tv-rättigheterna på Yle.
I avtalet ingår även inomhus-VM. Yle har sedan tidigare även kontrakt för friidrotts-EM, Kalevaspelen, Sverigekampen, Paavo Nurmi Games och den inhemska GP-serien.
– Vårt friidrottsutbud under de kommande åren är omfattande både på våra kanaler och digitalt, säger Yle Urheilus chef Joose Palonen.
– I Finland har friidrotten medvind och vi har en spännande generation på ingång.
År 2022 står både EM och VM på programmet. VM i Oregon arrangeras i mitten av juli och en månad senare ordnas EM i München.