Camilla Richardsson under EM-gränsen i maratondebuten
Camilla Richardsson från Korsholm gjorde väl ifrån sig i sitt första maratonlopp i spanska Valencia under söndagen. Sluttiden 2.30.45 är den femte bästa tiden som en finländsk damlöpare någonsin sprungit och samtidigt ett resultat under EM-gränsen.
Esbo IF:s Camilla Richardsson stod för en pangtid i sitt första maraton då hon korsade mållinjen som 20:a i Valencia på söndagen.
Segern gick till Kenyas Nancy Jelagat med tiden 2.19.31.
Richardssons tid 2.30.45 är den femte bästa maratonnoteringen av en finländsk damlöpare någonsin och dessutom under EM-gränsen till München i augusti.
Ett skönt formbesked med tanke på hur kämpiga de senaste åren varit för den tidigare Vasa IS-löparen.
Efter en skadefylld sommar 2020 hade hon opererat baklåren. Några månader senare åkte hon på en stressfraktur, vilket ledde till ytterligare en rehabperiod.
– Det var väldigt, väldigt tungt, sa Richardsson till Yle Sporten i september.
Richardsson hade fått delta i OS i Tokyo, men stod över sommarspelen då hon inte upplevde sig vara i tillräckligt bra form.
I slutet på oktober gjorde hon debut på halvmaraton, där blev resultatet den tredje bästa tiden i Finland genom tiderna.