Hoppa till huvudinnehåll

Östnyland

Här är de östnyländska kandidaterna i välfärdsområdesvalet 2022

Uppdaterad 15.12.2021 21:36.
En person ligger i en sjukhussäng, överst på bilden finns en karta över Östnyland
Bildtext I januari röstar finländarna om vilka som ska bestämma om hälso- och sjukvård i Östnyland. Arkivbild.
Bild: Yle / Henrietta Hassinen (foto), Fredrika Sundén (kollage)

Vi samlade namnen på alla kandidater till fullmäktige för det nya välfärdsområdet i Östnyland.

I januari hålls Finlands första välfärdsområdesval. Då väljer finländarna fullmäktige för välfärdsområdena.

Kommunerna har hittills själva haft ansvar för att ordna socialvård, hälso- och sjukvård och räddningsverksamhet. I fortsättningen är det välfärdsområdena som ansvarar för dem.

Välfärdsområdena har självstyre och den högsta beslutanderätten utövas av välfärdsområdesfullmäktige.

Förhandsröstningstiden i Finland är 12–18 januari 2022 och utomlands 12–15 januari 2022. Den egentliga valdagen är den 23 januari 2022.

Kandidaterna presenteras här på basis av hemort och partitillhörighet, men i välfärdsområdesvalet är det också möjligt att rösta på en kandidat från en annan kommun än den egna.

I Borgå ställer följande personer upp som kandidater:

Svenska folkpartiet:

Ahlfors Mikael, Ahmed Abdirisak, Andersin Stefan, Andersson, Christer, Andersson Elin, Antman Sofia, Björkman Patrik, Blomqvist-Valtonen Elin, Dushi Florenta, Edgren Bernhard, Ekblom Sebastian, Fagerberg Charlotta, Forsblom Anette, Havila Malin, Karlsson Tobias, Lindgård Stina, Lund Bodil, Lökfors Oskar, Lönnfors Hanna, Mellin-Krank Gia, Montonen Niklas, Munkberg Tove, Nylander Mikaela, Pynnönen Kristel, Savin Charlotta, Sigfrids Frida, Sundqvist Björn, Sveholm Pehr, Sveholm Sharie, Sågbom Irina, Söderberg Johan, Tuomolin Ingalill, Utujije-Habiyakare Jacqueline, Väyrynen Tina

Samlingspartiet:

Berg Anu, Berner Michael, Broman Jeanette, Fiskari John, Hoffren Irmeli, Hjelt Nea, Ilkka Jari, Jahnsson Kari, Kittilä Juha, Knuuttila Hilkka, Kouki Timo, Luukkainen Hannele, Malmberg Piia, Mervasto Kari, Metsola Silja, Naumanen Erkki, Nurme Pia, Orava Hilkka-Leena, Pulli Heljä, Raumanni Minna, Sinkko Anni, Soikkeli Tuomas, Sundelin Linda, Taivassalo Ilkka, Uski Nina, Virtanen Hanna, von Willebrand Felix, Wiitakorpi Jorma

Socialdemokraterna:

Aaltonen Johanna, Ahola Riitta, Emeléus Birgitte, Eskola Tapani, Hosiaisluoma Petri, Hämäläinen Toivo, Karlsson Anette, Jakovesi Tuomas, Jalonen Jaakko, Jokinen Juha, Kohonen Eila, Korpi Marianne, Laine, Jyri-Pekka, Lehesniemi Matti, Lintukangas Jussi, Lintukangas Riikka, Mattila Heikki, Martin Tuula, Muuronen Maarit, Nevalainen Kim, Nykänen Siru, Nyström Jan, Pettersson Petra, Perokorpi Jenna, Piirainen Marko, Roponen Jouni, Sorjonen Leena, Suhonen Mirja, Tiivola Sanna, Toivonen Kaisu, Turunen Janne, Valtonen Mikko, Virta Krista

Centern:

Andersson Sanna, Hakatie Merikki, Junes Heikki, Korhonen Roosa, Mouselli Alessar, Pauloaho Nina, Quinlan Eija-Riitta, Seikku Mika, Ukkola Laura

Kristdemokraterna:

Halsey Tuulahannele, Riikonen Jere, Parjanen Pirkko, Salonen Hanna, Sonck Mikael

De gröna:

Green Tuomas, Haapasaari Salja, Halla-aho Mirja, Harjumaaskola Anu, Hassinen Janne, Keskitalo Markus, Kivineva Sanna, Kortelainen Taneli, Lotila Mari, Nordman Roger, Oksanen Jari, Puromies Eeva, Saarela Ville, Siltakorpi Pasi, Tammisaari Mari, Tarna Pauli

Sannfinländarna:

Bergström Ilpo, Hursti Jari, Kivekäs Kari, Lumme Mika, Luusua Ilkka, Paasonen Katja, Pauloaho Kari, Servin Kevin

Vänsterförbundet:

Dachinger Joonas, Järvinen Maarit, Katinganniemi Petri, Kylätasku Aino, Kylätasku L,eo, Nieminen Mikko, Ojala-Ruuth Paula, Perukangas Manki, Soininen Heli, Sormunen Hanna, Söderström Mikael, Tallqvist Annika ”Anki”, Talvitie Maiju

Rörelse nu:

Fabricius Sebastian, Knoop Johanna, Kykkänen Olli, Riipi Sandra, Tuovinen Erkki, Viento Conny, Vuorinen Ulla

Finlands kommunistiska parti:

Wahrman, Kalevi

I Sibbo ställer följande personer upp som kandidater:

Svenska folkpartiet:

Engblom Charlotta, Günsberg-Sandström Laura, Henriksson Fred, Hällfors Christoffer, Liljeström Helene, Liljeström Tobias, Lindgren Hans-Peter, Lindqvist Kaj, Lipponen Benita, Ollikainen Hannu, Railila Marika, Röman Micaela, Sandström Stefan, Segerstråle Martin, Skog Mimi, Sundbäck Tom, Weckström Bodil

Samlingspartiet:

Alaterä Tuomas, Asunmaa Jani, Hyvärinen Jaana, Hänninen Harry, Härmä Jokke, Lindström Kia, Manninen-Ollberg Marja, Oksanen Ari, Repo Tuomo, Salo Juha, Skogster Antti, Söderqvist Markus, Tapio Pauliina, Tarvainen Ritva, Turan Kadir, Vestman Heikki, Vuoksenranta Suvi-Päivikki

Socialdemokraterna:

Grönqvist Kjell, Kerttula Suvi, Kuntsi Eva, Pietikäinen Markus, Tirkkonen Minna, Virtanen Teija

Centern:

Hyväri Marika, Hällfors Sonja, Hämäläinen Monika, Maliniemi Hannu, Riihelä Tiina, Rosenberg Helena, Talvitie Ulla-Britta, Vanamo Michaël

Kristdemokraterna:

Linnapuomi Antti, Sinkkonen Tiina

De gröna:

Hyhkö Matti, Kahri Lilli, Kivimäki Maarit, Lehtonen Harri, Levamo Tiina-Maria, Mattila Marketta, Mattila Anna-Karoliina, Pöllönen Sirpa, Raunio Petri, Selén Anders, Tuulinen Juuso

Sannfinländarna:

Ekebom Brita, Haverinen Jarkko, Hult Eero, Kantee Esa, Koponen Risse, Lastuvuori Jenni, Malm Jari, Sarala Perttu, Sillanpää Ilkka, Toivola Kirsi, Vainio Joona

Vänsterförbundet:

Lundgren Jolanta, Nevanlinna Anu

Rörelse nu:

Bergström Janica, von Flittner Maria, Forsström Peter, Haldin Alexander, Harkimo Roy, Kuronen Jukka, Lindroos Rasmus, Nykänen Risto, Rajaniemi Joonas, Suomi Michaela, Thelen Maria, Ullberg Mårten, Wallén Ritva, Wickholm Dan

I Lovisa ställer följande personer upp som kandidater:

Svenska folkpartiet:

Andersson Otto, Baumgartner Pia, Bruce Marina, Grandell Barbara, Grandell Beatrice, Grundström Ben, Hinttaniemi Jonna, Karlsson Mikael, Liljestrand Tom, Nygård Emil, Paakkanen Petra, Rosenberg Thomas, Sjöholm Markus, Stenberg Pamela, Stenman Lotte, Wide Roger

Samlingspartiet:

Fellman Annika, Haataja Seija, Hakasaari Petri, Heijnsbroek-Wirén Mia, Karvonen Juha, Lepola Janne, Mulli Eero, Weckman Pamela

Socialdemokraterna:

Hannus Daniel, Hyppölä Laura, Isotalo Arja, Lehto-Tähtinen Auli, Lohenoja Meri, Lohenoja Pertti, Mettinen Veli-Matti, Paakkarinen Markku, Paakkarinen Toni, Pelkonen Ellinoora, Puolakka Katja, Selander Leena

Centern:

Hovi Antti, Niemelä Lenita, Pappila Kristiina

Kristdemokraterna:

Falck Antti, Konttinen Lisbeth

De gröna:

Hurtta Hanna, Kumin Erica, Liljeqvist Elmira, Raivio Timo, Rossi Reeta, Uimonen Börje

Sannfinländarna:

Immonen Janne, Parikka Kirsti, Stenberg Immo

Vänsterförbundet:

Hällfors Per Johan, Holopainen Jarmo, Kalleinen Kristiina, Siipola Paavo, Ylitalo Tapio

Rörelse nu:

Grön Mikael, Kaskinen Kaarina, Lindfors Mirka, Lindholm Mikael

I Lappträsk ställer följande personer upp som kandidater:

Svenska folkpartiet:

Engård Benny, Wallén Gun-Vivian, Wallén Göran

Samlingspartiet:

Kujala Arto

Centern:

Lill-Smeds Ritva, Penninkangas Anne

Kristdemokraterna:

Jämsen, Asmo

De gröna:

Westerlund Juha

Sannfinländarna:

Ebeling Juhani, Hietala Maarit, Nieminen Hannu

Vänsterförbundet:

Nenonen Kaisu-Maija

Finlands kommunistiska parti:

Ahokas Jukka

I Mörskom ställer följande personer upp som kandidater:

Svenska folkpartiet:

Mårtenson Jesse

Samlingspartiet:

Helske Noora, Lindgren Satu

Socialdemokraterna:

Kurki Sirpa

Centern:

Eronen Aku, Forsman Kristian, Rantala Sinikka, Uljas Sirkku, Yrjas Jenna

De gröna:

Ojanne Teemu

Sannfinländarna:

Sajomaa Lennu

I Askola ställer följande personer upp som kandidater:

Svenska folkpartiet:

Lind Petra

Samlingspartiet:

Forsberg Ari, Honkasalo Riku, Myllys Mia, Pihlaja Jouko, Suominen Tero

Socialdemokraterna:

Eloranta Anni-Mari, Vihreäluoto Hannu

Centern:

Berg Anne, Kiiskinen Rauna, Kurki Helka, Kurki Sanna, Lahtinen Jouko, Nirvi Juho-Matti, Tanhua Jukka

De gröna:

Lehtikuusi Tanja

Sannfinländarna:

Jäppilä Matti, Nurmi Marko, Rumpunen Joutsi

Vänsterförbundet:

Aaltonen Tero, Sääski Pia

I Pukkila ställer följande personer upp som kandidater:

Samlingspartiet:

Kakkuri Katri, Loijas Jyrki

Centern:

Lehtimäki Roosa, Pirhonen Matti

Sannfinländarna:

Toukola Aarne

15.12.21 kl. 21.35 Artikeln har kompletterats med tre kandidater som ställer upp för Sannfinländarna i Lappträsk.