Nya matchplaner för fotbollsherrarna – möter Island och Slovakien i mars
Januariturnén i Algarve inhiberades – nu ser Finlands fotbollsherrar ut att inleda landslagsåret ett par månader senare i stället. Matcher mot Island och Slovakien väntar i spanska Murcia.
Det tilltänkta landslagslägret i Portugal ställdes in på grund av det förvärrade coronaläget. I Algarve var det tänkt att Finland skulle ha mött Sverige i två omgångar.
Nu satsar landslaget i stället på att samlas i Spanien i slutet av mars.
Man ska möta Island den 26 mars och Slovakien den 29 mars. Båda matcherna spelas i Murcia.
– Vi fick precis de motståndarna som vi ville ha. De här matcherna är bra förberedelse inför Nations League-matcherna i juni. Matchtiderna och det att vi vistas på samma ställe möjliggör också träning, kommenterar förbundskapten Markku Kanerva i ett pressmeddelande.
Därefter fortsätter landslagsåret med Nations League. Finland spelar i B-ligan tillsammans med Bosnien-Hercegovina, Rumänien och Montenegro och turneringen rivstartar i juni med fyra matcher.
Finlands matcher i Nations League
Lördagen den 4 juni klockan 19.00:
Finland–Bosnien-Hercegovina
Tisdagen den 7 juni klockan 21.45:
Finland–Montenegro
Lördagen den 11 juni klockan 21.45:
Rumänien–Finland
Tisdagen den 14 juni klockan 21.45:
Bosnien-Hercegovina–Finland
Fredagen den 23 september klockan 21.45:
Finland–Rumänien
Måndagen den 26 september klockan 21.45:
Montenegro–Finland