Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Sportjournalisterna har sagt sitt – här är de bästa utövarna i 77 olika grenar

Uppdaterad 11.01.2022 11:38.
Lukas Hracecky tackar fansen efter matchen mot Ryssland.
Bildtext Lukas Hradecký valdes till årets bästa fotbollsspelare – precis som i fjol.

De finländska sportjournalisterna har traditionsenligt utsett de bästa finländska utövarna i olika grenar. Traditionen har 75 år på nacken.

Då var det igen dags för sportjournalisterna att utse de bästa utövarna i 77 olika grenar.

När traditionen började levde vi år 1946 och antalet grenar var naturligtvis en bråkdel av vad de är i dag.

Året efter att andra världskriget tagit slut sysslade man ännu inte med grenar som snowboardåkning, agility, futsal – och framför allt inte e-sport .

De bästa idrottarna grenvis 2021:

  • Aerobic: Nea Kivelä, Turun Urheiluliitto

  • Agility: Iida Vakkuri, Agilityklubi (Vanda)

  • Alpint: Samu Torsti, Vasa Skidklubb

  • Amerikansk fotboll: Chris Mulumba, Hamilton Tiger-Cats (Kanada)

  • Backhoppning: Antti Aalto, Kiteen Urheilijat

  • Badminton: Kalle Koljonen, Tapion Sulka (Esbo)

  • Bandy: Tuomas Määttä, SKA Neftjanik (Habarovsk, Ryssland)

  • Basket: Lauri Markkanen, Chicago Bulls (USA) / Cleveland Cavaliers (USA)

  • Beachvolley: Riikka Lehtonen – Niina Ahtiainen

  • Biljard: Robin Hull, AuraBiljardi (Åbo)

  • Bilsport: Kalle Rovanperä

  • Boboll: Tuomas Jussila, Manse PP (Tammerfors)

  • Bordtennis: Benedek Oláh, Seinäjoen Sisu och Jura Morez (Frankrike)

  • Bowling: Tomas Käyhkö, Mainarit (Varkaus)

  • Boxning: Mira Potkonen, Tampereen Voimailuseura

  • Brottning: Arvi Savolainen, Lahden Ahkera

  • Bågskytte: Antti Vikström, Oulaisten Sulka

  • Cricket: Mahesh Tambe, Empire Cricket Club (Helsingfors)

  • Curling: Kalle Kiiskinen, Hyvinkään Curling

  • Cykelorientering: Samuel Pökälä, Asikkalan Raikas

  • Cykling: Jaakko Hänninen, AG2R Citroën (Frankrike) och TWD-Länken (Lahtis)

  • Dans: Johannes Hattunen

  • Darts: Marko Kantele, Samuli Blues (Asikkala)

  • E-sport: Erik Tammenpää

  • Flygsport: Jouni Makkonen, Ultra Team Lahti

  • Fotboll: Lukas Hradecky, Bayer 04 Leverkusen (Tyskland)

  • Freestyle: Olli Penttala, Freestyleseura Moebius (huvudstadsregionen)

  • Friidrott: Toni Piispanen, Espoon Tapiot

  • Frisbeegolf: Henna Blomroos, Rauman Frisbee

  • Futsal: Jukka Kytölä, Kampuksen Dynamo (Jyväskylä)

  • Fäktning: Niko Vuorinen, Helsingin Miekkailijat

  • Golf: Matilda Castren, Linna Golf (Tavastehus)

  • Gymnastik: Emil Soravuo, Espoon Telinetaiturit

  • Handboll: Ellen Voutilainen, Skuru IK (Nacka, Sverige)

  • Hastighetsåkning på skridsko: Samuli Suomalainen, Helsingin Luistinkiitäjät

  • Icecross: Mirko Lahti

  • Innebandy: Veera Kauppi, Team Thorengruppen SK (Umeå, Sverige)

  • Ishockey: Aleksander Barkov, Florida Panthers (USA)

  • Judo: Martti Puumalainen, Meido-Kan (Helsingfors)

  • Kanot: Visa Rahkola, Tuusmelojat (Tusby)

  • Karate: Titta Keinänen, Euran Karateseura

  • Kickboxning: Essi Honkonen, Jyväskylän Jigotai Kickboxing

  • Klättring: Anthony Gullsten, Kiipeilyurheilijat (huvudstadsregionen)

  • Konståkning: Juulia Turkkila – Matthias Versluis, Helsingin Luistelijat

  • Landhockey: Nea Väisänen, Porvoo HC

  • Längdskidåkning: Joni Mäki, Pohti Ski Team (Pyhäjärvi) – Ristomatti Hakola, Jämin Jänne

  • MMA: Jesse Urholin, Porin Kamppailu-urheilukeskus

  • Modern femkamp: Laura Salminen, Helsingin Nykyaikaiset 5-ottelijat

  • Motorbåt: Sami Reinikainen, Kotkan Pursiseura – Kotka Segelsällskap

  • Motorcykel: Lasse Kurvinen, Heinolan Moottorikerho

  • Motorkälke: Topi Posti, Kemijärven Moottorikerho

  • Nordisk kombination: Ilkka Herola, Puijon Hiihtoseura (Kuopio)

  • Orientering: Miika Kirmula, Kalevan Rasti (Joensuu)

  • Pilidrott: Jasmin Suomalainen, Ilmajoen Tikkakerho

  • Ridsport: Henri Ruoste, Turun Seudun Ratsastajat

  • Ringette: Anne Pohjola, Lapinlahden Luistin -89

  • Rodd: Eeva Karppinen, Nesteen Soutajat (Nådendal och Borgå)

  • Rugby: Heidi Hennessy, Helsinki RC ja Loughborough Lightning (England)

  • Segling: Tuula Tenkanen, Esbo Segelförening (Esbo)

  • Simhopp: Juho Junttila, Uimahyppyseura Tiirat (Helsingfors)

  • Simning: Matti Mattsson, Porin Uimaseura

  • Skateboard: Lizzie Armanto

  • Skidorientering: Salla Koskela, Lounais-Hämeen Rasti (Forssa)

  • Skidskytte: Tero Seppälä, Haapajärven Kiilat

  • Skyttegrenar: Eetu Kallioinen, Ala-Hämeen Ampujat (Loppis)

  • Snowboard: Rene Rinnekangas

  • Spannidrott: Pekka Niemi, Sisä-Suomen Valjakkourheilijat (Tammela och Loimaa)

  • Squash: Emilia Soini, Espoo Squash Rackets Club

  • Styrkelyft: Tuomas Hautala, Lapuan Ponnistus

  • Taekwondo: Johanna Nukari, Espoo Hwarang Team

  • Tennis: Emil Ruusuvuori, HVS-Tennis (Helsingfors)

  • Thaiboxning: Tessa Kakkonen, Lahti Thaiboxing Club

  • Travsport: Santtu Raitala

  • Triathlon: Henrik Goesch, Turun Urheiluliitto

  • Tyngdlyftning: Saara Retulainen, Turun Atleettiklubi

  • Vattenpolo: Niklas Koskela, Cetus (Esbo)

  • Volleyboll: Lauri Kerminen, Dynamo Moskova (Ryssland)

Coronapandemin har drabbat alla grenar, inte minst inlinehockeyn, vars tävlingsverksamhet tillfälligt lagts på is. Därför valdes ingen årets idrottare i den grenen. I vissa grenar, så som padel, har årets bästa idrottare ännu inte valts.

Årets idrottare 2021 publiceras på Idrottsgalan den 13 januari.