Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

Nato förstärker medlemsländerna i östra Europa – örlogsfartyg, jaktplan på väg och tusentals soldater i beredskap

Från 2022
Norska militärflygplan av modellen F-16C fighter flyger ovanför molnen under krigsövningen Artic Challange i maj 2019.
Bildtext Danmark skickar jaktplan till Litauen för att förstärka Nato-styrkorna stationerade i landet.
Bild: US Air Force Photo / Alamy

Nato-länder i östra Europa får förstärkning i form av jaktplan och örlogsfartyg då spänningarna kring Ukraina ökar. Tusentals soldater har försatts i beredskap och USA planerar flytta styrkor österut.

Samtidigt som Ryssland fortsätter att förstärka sina styrkor vid ukrainska gränsen och i Belarus och planerar massiva övningar med så gott som hela landets flotta meddelar Nato om förstärkningar av dess östra medlemsländer.

Flera länder, bland dem Danmark, Nederländerna och Spanien skickar nu örlogsfartyg och jaktplan till Baltikum och Bulgarien.

USA förbereder sig på att skicka soldater stationerade i Tyskland österut och har försatt flera truppförband i beredskap.

Samtidigt planerar Frankrike att skicka tusentals soldater till Rumänien, om landet ber om det, medan andra länder har försatt styrkor i hög beredskap att skickas österut.

Ukrainas försvarmakt avfyrar en Javelin-robot.

De baltiska länderna skickar vapen till Ukraina

USA har godkänt vapenleveransen.

– Vi kommer alltid att vidta alla nödvändiga åtgärder för att skydda och försvara våra medlemmar, sade Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg.

Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg talar i mikrofon vid ett podium. Bakom honom syns Natos logo.
Bildtext Stoltenberg sade att Nato kommer att svara på alla försämringar i medlemsländernas säkerhetsläge.
Bild: John Thys / AFP

– Vi kommer alltid att svara på all försämring av säkerhetsomgivningen, inklusive genom förstärkning av vårt kollektiva försvar.

Både USA och Storbritannien har också meddelat att de evakuerar all icke essentiell personal och personalens familjemedlemmar från Ukrainas huvudstad Kiev.

Båda länderna hänvisar till ett ökande hot från Ryssland.

Övningar utanför Irland

På måndag meddelade också Irlands utrikesminister Simon Coveney att Ryssland hade varnat landet om omfattande militärövningar utanför Irlands territorialvatten.

Coveney tolkade övningen så nära Irlands kust som en provokation.

– Det här är inte rätt tidpunkt för den här typens ökning av militär aktivitet och spänningar med tanke på läget kring Ukraina, sade Coveney.

Irlands utrikesminister Simon Coveney.
Bildtext Irlands utrikesminister Simon Coveney.
Bild: Lev Radin/Pacific Press/Shutterstock/All Over Press

– Vi kan inte stoppa övningen men jag har gjort det absolut klart att Irland ser det som ytterst ovälkommet, sade Coveney.

Irland är inte medlem i Nato, men är precis som Finland medlem i alliansens Euro-Atlantiska partnerskapsråd.

Övningarna utanför Irland är en del av den massiva övning den ryska flottan och flygvapnet ordnar tillsammans med en rad andra länder under veckan.

Övningarna som ses som en styrkeuppvisning och anses vara direkt kopplade till läget i Ukraina.

Ryssland anklagar Ukraina för att förbereda angrepp

Trots att den nu pågående krisen i Europas säkerhetspolitik inleddes av de ryska truppförflyttningarna till den ukrainska gränsen har landet fördömt Natos förstärkningar.

President Vladimir Putins talesperson Dimitri Peskov anklagade Nato och väst för att avsiktligt trissa upp krisen.

– Allt det här händer inte på grund av något vi, Ryssland, gör. Det här händer på grund det Nato och USA gör, sade Peskov.

Ryska presidentens talesperson Dmitrij Peskov i närbild med Kreml som bakgrundsbild.
Bildtext Dimitri Peskov sade att en ukrainsk provokation i östra Ukraina var sannolik. Risken är mycket hög, sade Peskov.
Bild: Juri Kochetkov / EPA

Ryssland har nu långt över 120 000 soldater stationerade kring Ukraina, i Ryssland och Belarus.

På måndag riktade Ryssland också anklagelser mot Ukraina om förberedelser för ett angrepp mot separatisterna i Donetsk och Luhansk i syftet att provocera fram en öppen konflikt.

– Risken finns, den är mycket hög. Den är mycket högre än tidigare, sade Peskov.

Västerländska underrättelsekällor har ansett att Ryssland kan iscensätta ett liknande angrepp, för att ha en orsak att gå över gränsen och ta direkt kontroll över östra Ukraina.

Källor: AP, AFP, Reuters, Tass,