Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Rafael Nadal till final – kan slå grand slam-rekordet som Novak Djokovic var ute efter: "I första hand handlar det nu om att vinna Australien Open"

Från 2022
Rafael Nadal jublar efter att ha säkrat finalplatsen.
Bildtext Rafael Nadal jublar efter att ha säkrat finalplatsen.
Bild: EPA-EFE/All Over Press

Rafael Nadal har möjlighet att skriva tennishistoria på söndag. Vinner han finalen i Australian Open mot Daniil Medvedev blir han den första herrspelaren som vunnit 21 grand slam-titlar.

Inför Australian Open handlade en stor del av snacket om Novak Djokovic. Serben hade gått in i sin favoritturnering som klar favorit och hade haft möjlighet att ta sin 21:a grand slam-titel.

Antalet grand slam-titlar

1. Novak Djokovic 20
1. Roger Federer 20
1. Rafael Nadal 20
4. Pete Sampras 14
5. Roy Emerson 12

Då Djokovic efter många vändor fick åka hem före turneringen startat öppnades dörren på vidgavel för Nadal. Spanjoren har tagit vara på chansen och är klar för final efter att ha besegrat italienaren Matteo Berrettini med 3–1 i den första semifinalen.

Rekordet är i nuläget sekundärt.

– I första hand handlar det nu om att vinna Australien Open. Det här är en fantastisk turnering men jag har ibland haft otur här, säger Nadal.

Efter segern 2009 har det blivit fyra finalförluster.

– För 13 år sedan hade jag inte trott att jag har chans att vinna 2022, säger 35-årige Nadal.

Medvedev förlorade finalen för ett år sedan

I den andra semifinalen var setsiffrorna identiska då ryssen Daniil Medvedev slog greken Stefanos Tsitsipas.

Finalmotståndaren Medvedev går in i finalen som förhandsfavorit. För ett år sedan förlorade Medvedev finalen i Australien mot Djokovic med 0–3, men i september tog han sin första grand slam-seger då han slog Djokovic i US Open med 3–0.

Finalen börjar på söndag klockan 10.30.

Damsingelfinalen spelas i sin tur på lördag klockan 10.30. Pressen ligger på hemmaspelaren Ashleigh Barty i matchen mot Danielle Rose Collins från USA.

Resultat, semifinaler:

Matteo Berrettini (ITA)–Rafael Nadal (ESP)
1–3 (3–6, 2–6, 6–3, 3–6)

Stefanos Tsitsipas (GRE)–Daniil Medvedev (RUS)
1–3 (6–7, 6–4, 4–6, 1–6)

Källa: STT