Florida vände 1–3 till 5–4 – Aleksander Barkov fick spela med Jonathan Huberdeau och radarparet levererade direkt

Topplagen i NHL gjorde vad som förväntades. Carolina och Florida är bäst i öst och båda lagen vann sina matcher. Carolina med 2–1 mot New Jersey, och Florida med 5–4 efter förlängning mot San Jose.
Det såg illa ut för Florida i hemmamatchen mot San Jose. I den tredje perioden låg laget under med såväl 1–3 som 2–4, men Florida lyckades ta matchen till förlängning där Sam Bennett stod för det avgörande 5–4-målet.
Floridas förstacenter Aleksander Barkov inledde matchen med Carter Verhaeghe och Owen Tippett på kanterna, men i den andra perioden laborerade chefstränaren Andrew Brunette med kedjorna.
Tippett placerades då i andrakedjan och Jonathan Huberdeau fick chansen i förstakedjan. Stjärnorna Barkov och Huberdeau har bara sporadiskt spelat tillsammans i spel med fem mot fem.
– Jag var bara ute efter lite gnista. Vi har ett mycket djupare lag då de spelar i olika kedjor, konstaterar tränaren Brunette på NHL:s webbplats.
– Men de skapar konstant något då de spelar tillsammans.
Floridas anfallskedjor på slutet
Carter Verhaeghe – Aleksander Barkov – Jonathan Huberdeau
Owen Tippett – Sam Bennett – Anthony Duclair
Mason Marchment – Anton Lundell – Sam Reinhart
Ryan Lomberg – Eetu Luostarinen – Joe Thornton
Ommöbleringen bar frukt då Florida gjorde fyra mål på tjugo minuter. Barkov reducerade till 2–3 tidigt i den tredje perioden på assist av Huberdeau och Verhaeghe. Barkov fick pucken i slottet och högg distinkt till.
Med tio minuter kvar var förstakedjan igen på isen då Huberdeau kvitterade till 4–4. Huberdeau spelade även fram till Sam Bennetts segermål i förlängningen och noterades för 1+2 i poängväg.
Huberdeau, som tog ledningen i poängligan, tyckte att det inte fanns skäl till oro trots underläget.
– Vi litar på oss själva. Vi vet att vi kan. Man vill såklart inte ligga under med några mål, men vi visste att vi kommer att göra några baljor.
NHL:s poängliga
1. Jonathan Huberdeau 17+45=62
2. Leon Draisaitl 31+30=61
3. Aleksandr Ovetjkin 29+29=58
4. Connor McDavid 21+37=58
5. Nazem Kadri 17+41=58
7. Mikko Rantanen 22+29=51
20. Sebastian Aho 19+25=44
Florida har ett imponerande hemmasaldo: 23 segrar och 3 förluster. I San Joses läger var spelarna rätt så belåtna.
– Tre lag har åkt härifrån med poäng. Vi kämpade på och det är roligt att få med sig en poäng, konstaterar Logan Couture.
– Vår målvakt var riktigt bra. Det här var den snabbaste hockeymatchen jag upplevt i karriären, säger tvåmålsskytten Jonathan Dahlén
Antti Raanta tillbaka med besked
Målvakten Antti Raanta fick vakta Carolinas mål för första gången på en månad. Finländaren har dragits med en skada på den övre delen av kroppen och missat de nio senaste matcherna.
Mot New Jersey räddade Raanta 24 av 25 skott och såg till att Carolina inkasserade två poäng.
Chefstränaren Rod Brind'Amour tackade Raanta.
– Han var skillnaden i dag och stod för 3–4 matchavgörande räddningar. Vi var inte på hugget och hade tidvis problem med New Jersey. Det ska understrykas att det var Raanta som höll oss kvar i matchen, säger tränaren på NHL:s webbplats.
Lagens poängprocent
1. Colorado 77,4
2. Carolina 75,6
3. Florida 74,4
4. Toronto 71,3
5. Tampa Bay 71,1
Carolina vann med 2–1 och samtliga mål gjordes i den första perioden: Jordan Martinook 1–0, Andrej Svetjnikov 2–0 och Jesper Boqvist 2–1.
Teuvo Teräväinen fanns inte med i Carolinas laguppställning. Han dras med en lindrigare skada och Brind'Amour valde att låta honom vila.
Florida har flest poäng i öst, men Carolina kan fortsättningsvis stoltsera med den östra halvans bästa poängprocent.
Resultat:
Ottawa–Anaheim 1–2
OTT: Lassi Thomson 0+1, +1, 23.03
Philadelphia–Los Angeles 4–3 (efter förlängning)
PHI: Rasmus Ristolainen 0+1, +/- 0, 21.14
LAK: Olli Määttä 0+0, -1, 17.50
St. Louis–Winnipeg 1–4
STL: Ville Husso 20/23 räddningar
STL: Niko Mikkola 0+0, +/- 0, 18.24
WPG: Ville Heinola 0+0, +/- 0, 18.56
WPG: Kristian Vesalainen 0+0, +/- 0, 8.09
Florida–San Jose 5–4 (efter förlängning)
FLA: Aleksander Barkov 1+0, +2, 19.48
FLA: Anton Lundell 0+0, +2, 15.40
FLA: Eetu Luostarinen 0+0, +/- 0, 12.41
Tampa Bay–Vegas 2–3 (efter straffar)
Carolina–New Jersey 2–1
CAR: Sebastian Aho 0+0, +1, 20.17
CAR: Jesperi Kotkaniemi 0+0, +/- 0, 9.15
CAR: Antti Raanta 24/25 räddningar
NJD: Janne Kuokkanen 0+1, +/- 0, 12.05
Montreal–Edmonton 2–7
MTL: Artturi Lehkonen 0+0, +/- 0, 17.02
EDM: Jesse Puljujärvi 0+0, +1, 14.42
Detroit–Toronto 4–7
Arizona–Buffalo 1–3
BUF: Henri Jokiharju 0+0, +1, 22.48
Calgary–Vancouver 1–0 (efter förlängning)
VAN: Juho Lammikko 0+0, +/- 0, 14.26
Bilder från Viaplay.