Carolinas finländska radarpar på hugget – Teuvo Teräväinen nätade i sin jubileumsmatch: "Ett viktigt mål för oss"

Carolina håller undan i täten av den östra konferensen i NHL. Hurricanes tog två nya poäng då man besegrade Seattle med 3–2. Klubbens finländare hade en framträdande roll i segern.
Teuvo Teräväinen gjorde ett mål, medan Sebastian Aho och Jesperi Kotkaniemi stod för var sin assist. Antti Raanta räddade 28 skott.
Raanta utsågs till näst bästa och Teräväinen till tredje bästa spelare i matchen.
Teräväinen i stark form
Teuvo Teräväinen spelade sin 500:e grundseriematch i NHL och han gjorde det med den äran. Han kvitterade till 2–2 i slutet av andra perioden. Sebastian Aho vann en tekning i numerärt överläge och Teräväinen krutade på direkt på passningen.
– Det är alltid trevligt att näta. Det var ett viktigt mål för oss. Och 500 matcher, det är ganska tufft. Förhoppningsvis blir det fler, säger Teräväinen på presskonferensen efter matchen.
Teräväinen har stått för poängsaldot 112+238=350 under sina 500 NHL-matcher. Under den pågående säsongen har han noterats för 46 poäng (16+30). Han har varit i stark form på sistone då han plockat poäng i 15 av sina 17 senaste matcher.
Antti Raanta har tagit chansen
Carolinas finländska målvakt Antti Raanta har fått alltmer speltid på sistone. Han har tagit vara på sin chans. Segern över Seattle var Raantas tredje i svit.
– Det är intressant hur det kan gå då man får spela några matcher i svit och kommer in i rytmen. Självförtroendet växer i takt med att man får goda insatser under bältet, säger han.
Raanta medger att det tog en tid för honom att anpassa sig till Carolina och lagets spelstil men att han nu känner sig trygg i klubben.
Huvudtränaren Rod Brind’Amour hyllade sin finländska målvakt efter matchen.
– Han stod för några fantastiska räddningar. Det var räddningar som höll oss inne i matchen. Han var en klippa för oss och det är oerhört viktigt för oss att han radat upp segrar.
NHL-resultat
Anaheim – San Jose 3–2 efter förlängning
Santeri Hatakka SJS 0+1, +/- 0, 10.08
Vegas – Ottawa 2-1
Chicago – Tampa Bay 3–6
Carolina – Seattle 3–2
Antti Raanta CAR 28/30, 60.00
Sebastian Aho CAR 0+1, +1, 18.52
Jesperi Kotkaniemi CAR 0+1, +/- 0, 10.36
Teuvo Teräväinen CAR 1+0, -1, 20.52
Joonas Donskoi SEA 0+0, +/- 0, 12.47
Winnipeg – New York Rangers 1–4
Kristian Vesalainen WPG 0+0, -1, 6.31
Minnesota – Dallas 3–6
Kaapo Kähkönen MIN 17/21, 29.52
Esa Lindell DAL 0+1, +/- 0, 25.16
Roope Hintz DAL 0+2, +3, 18.33
Jani Hakanpää DAL 0+0, +/- 0, 28.35
Joel Kiviranta DAL 0+0, +/- 0, 5.05
Buffalo – Los Angeles 0–3
Olli Määttä LAK 0+0, +1, 20.54
New Jersey – St. Louis 3–2 efter förlängning
Ville Husso STL 30/33, 61.12
Niko Mikkola STL 0+0, +/- 0, 15.17