Stallen får dra åt svångremmen då priset på djurfoder och andra kostnader skjuter i höjden
En ökad kostnadsstruktur över hela linjen gör att ridskolorna måste se över sin verksamhet.
– Nog börjar ju situationen vara ganska kritisk om man skall ta hänsyn till alla kostnader. Det är ju inte bara foderpriserna som stiger, utan energipriserna går upp och också lönerna har tryck på att stiga för allas kostnader stiger ju.
Det konstaterar Jessica Aminoff, vars familj äger stallet och driver ridskolan Billnäs ridcentrum Ab i brukets hjärta invid Svartån.
De bedriver också uppfödning av halvblod i liten skala, hästar som nått fina framgångar på tävlingsbanorna.
– Det är inte en lätt kalkyl att få ihop och den blir svårare hela tiden.
För egen del har familjen ridskolans verksamhet på det torra över sommaren, eftersom lägren som ordnas på Rilax gård i Bromarv är fullbokade.
Men på hösten kan det bli aktuellt att fatta mindre trevliga beslut. Det som ligger närmast till hands är att höja priset på ridlektioner.
Det kan leda till färre ryttare, vilket i sin tur kan leda till att Aminoffs måste göra sig av med några hästar, kanske de som är lite äldre och som inte jobbar “heltid”.
Totalt deltar cirka 20 av stallets hästar i undervisningen.
Långvarig kris i lantbruket som blivit akut
Mats Nylund som är förbundsordförande för Svenska lantbruksproducenternas centralförbund rf, SLC, säger att situationen för lantbruksföretagare är svårare än på länge.
Då ligger ändå över tio kämpiga år bakom som tärt på gårdarnas lönsamhet.

Ekonomin allt trängre för hästägare - i höst kan det vara dags att fatta svåra beslut
I fjol sköt dessutom energipriserna akut i höjden, vilket i sin tur påverkat priserna på gödsel och utsäde.
Rysslands anfallskrig mot Ukraina är nu toppen på isberget.
Nylund påpekar att en tredjedel av vetet på världsmarknaden samt en stor del korn och protein går ut via hamnarna i Svarta havet. Det är hamnar som nu är mitt i kriget. Det säger sig själv att det blir ett enormt tryck på logistikkedjan och tillgången på säd.
Nylund befarar att man inom lantbruket har flera konkurser att vänta, både vad gäller större och mindre gårdar.
– Till exempel gårdar som gjort stora investeringar kan få svårt att klara av kostnadsökningen.
Alla är på ett eller annat sätt utsatta.
Gårdar som föder upp grisar och fjäderfä är beroende av protein, vilket är dyrt.
– Som tur är har de inhemska odlarna medvetet lagt om delar av odlingen så vi har blivit mer självförsörjande i fråga om protein som djurfoder, säger Nylund.
Det är främst baljväxter som ärter och bönor samt biprodukter av vissa oljeväxter som ersätter importerad soja.
En häst äter flera gånger om dagen
Förutom att Jessica Aminoff är hästföretagare driver hon en ekogård på Rilax gård i Bromarv. Hon säger att de två företagen kan köpa tjänster av varandra, vilket till en del underlättar.
Men merparten av allt foder för hästarna köper de av andra lokala producenter. Det hö som odlas i Bromarv är ekocertifierat och därmed lite väl värdefullt som hästföda.
Några kostnader för hästägare
Har du inte eget stall, är hyran för boxplats en betydande månatlig utgift. Den kan variera från allt mellan 100 till över 1000 euro, beroende på stall och ort.
Transportkostnader för gödsel.
Foder och strö, stängsel för hagar.
Kostnader för manege (ridhus) och ridplan.
Allmän fastighetsskötsel och underhåll.
Utrustning för såväl häst som ryttare.
Kostnader för veterinär och mediciner.
Hovslagare och avmaskning.
Tävlar du tillkommer dessutom extra kostnader på nästan samtliga plan plus transport och tävlingsavgifter.
Aminoff berättar att en arbetande häst äter mellan åtta och tolv kilogram torrhö eller tio till fjorton kilogram ensilage samt två till fyra liter havre om dagen.
Hangö udds ryttare köper alla tjänster
Vid föreningen Hangö Udds ryttare, säger ridläraren Mia Maukonen, att man redan reagerat på den höjda kostnadsstrukturen.
- De facto visade föreningens bokslut redan i fjol att inkvarteringen av privathästar gick på minus, så vi höjde hyran.
Enligt Maukonen är stallets kostnadsstruktur känslig såtillvida, att föreningen köper alla tjänster externt.
Fastigheten där stallet finns arrenderas av Hangö stad och det finns ingen egen mark där man kunde odla eget foder till hästarna.
Intäkterna kommer från ridskolan och uthyrning av stallplats till privatägda hästar.
Föreningen har alltså ingen övrig verksamhet som inbringar pengar. Inte ens det att man säljer gödsel är någon räddning, eftersom transportkostnaderna för att regelbundet tömma gödselcontainern ökat.
Det enda som i princip återstår är att höja lektionspriserna.
– Och man kan ju inte höja dem i det oändliga för då tappar man ryttare.
Stallet ett andra hem för många unga
Jessica Aminoff säger att utvecklingen tär på familjen som är företagare inom hästnäringen. Det blir en och annan sömnlös natt.
– Den här branschen är överlag ganska tung för stallägarna som redan tidigare haft svårt att få lönsamhet i verksamheten. Nu är det ännu svårare.
– Så jag tror inte att vi är de enda som till och från funderat om det alls är någon idé att fortsätta.
Samtidigt är hon ledsen över att staden eller staten inte stöder ridsporten i samma utsträckning som det görs i Sverige, vilket gör det billigare att rida på ridskola. För många, speciellt barn och unga, är stallet en viktig plats, där man lär sig ta ansvar och har en unik gemenskap med de stora djuren.
– Hur många ungdomar har inte det här stallet räddat, unga som kanske annars hamnat på farliga vägar? undrar hon.
Billnäs ridcentrum grundades år 1982 av Jessicas mamma Arja Aminoff.
– Det ska vi fira i höst, men få se nu om det blir 40 år till, säger Jessica Aminoff.
Hon hoppas ändå att ridskolan och stallet har en framtid.
– Kanske det blir mer klubbverksamhet i framtiden där man kan vara i stallet och sköta hästarna och vara en del av gemenskapen.