Morgonkollen: Företagen måste ta mer ansvar för miljön, men de gynnas också av att göra det enligt rapport – och fyra andra nyheter för tisdagen
Här hittar du tisdagens viktigaste nyheter.
Om naturen inte mår bra kan inte heller ekonomin må bra.
Vår dagliga kaffekopp eller favoritchoklad är beroende av att naturen mår bra där kaffe- eller kakaobönan odlas. Och det är också i företagens intresse, slår Sitra fast i en ny rapport.
I Sitras rapport finns ett verktyg med 12 steg och åtgärder som hjälper identifiera inverkan på naturen och att ta hänsyn till den biologiska mångfalden i sin affärsverksamhet.
Enligt Tatu Leinonen vid Sitra är kundernas roll också viktig. När kunderna till exempel vill ha vegetariska alternativ och är villiga att prova uppmuntras företagen att ta fram nya alternativ.
Elon Musk köper Twitter – vi berättar varför
Igår kväll kom beslutet, världens rikaste man Elon Musk köper medieplattformen Twitter för 44 miljarder dollar.
Men varför är Twitter då så attraktivt för Musk? Att köpa Twitter kommer knappast att göra Musk rikare än han redan är.
Genom att köpa Twitter kan Musk ändå uppnå en status som pengar inte kan ge honom.
Det är ändå många som kritiserar köpet, den amerikanske nationalekonomen Robert Reich anser till exempel att demokratin i värsta fall kan vara hotad om Elon Musk köper upp Twitter.
Tysklands regering emot totalbojkott av rysk energi – granskning visar att följderna skulle bli mildare än man trott
Tysklands ekonomi- och klimatminister Robert Habeck har gång på gång varnat för följderna av en totalbojkott av rysk energi på grund av kriget i Ukraina.
I början av mars gick han så långt att han talade om att det kunde leda till samhällelig oro i landet.
En färsk granskning visar ändå att följderna knappast skulle bli så katastrofala som man förutspår.
Enligt den tyska centralbanken skulle ett totalstopp för rysk energi betyda att den tyska ekonomin i år krymper med två procent jämfört med fjolåret, istället för en tre procents ökning utan ett energistopp.
Arbetarna återvänder till UPM i Jakobstad idag efter 112 dagar av strejk
Cellulosaproduktionen väntas komma igång i fabriken den här veckan. Både arbetsgivaren och arbetstagarna verkar vara lättade över att strejken är över.
– Det var en ovanligt lång strejk och det är fint att vi är tillbaka på jobb, känslan bland de anställda är relativt bra, säger huvudförtroendeman Sauli Tiala.
Den vanliga konsumenten kan ha märkt av pappersbristen.
Fabriken i Jakobstad har en kapacitet på 800 000 ton cellulosa per år. På grund av den långa strejken kan en tredjedel av den produktionen utebli.
Finländarna är friskare än tidigare – finlandssvenska kommuner bland de friskaste
Det finns stora skillnader i hur sjuka finländarna är, beroende på var de bor, det visar en undersökning som Institutet för hälsa och välfärd gjort.
Så gott som alla kommuner i Svenskfinland finns med bland de friskaste kommunerna.
Allra friskaste är de som bor i huvudstadsregionen och Österbotten.
Enligt undersökningen bor de allra sjukaste i Norra Savolax, Norra Österbotten och Norra Karelen.
Vädret
Under morgonen är det uppehåll och växlande molnighet till mulet i hela landet. Under dagen förekommer snöfall eller skurar av blötsnö eller regn lokalt. Mot kvällen klarnar vädret igen upp.
Det kan blåsa måttligt under dagen.
Det är +1 till +10 grader, varmast är det i söder. I Lappland kan det bli ned till -3 grader.