Ny vändning i Tyskland: ”Vi kan vara oberoende av rysk olja redan inom de närmaste dagarna”
Tyskland kan vara oberoende av rysk olja i mycket snabbare takt än planerat. Där man tidigare har talat om att importen helt kan stoppas först vid årsskiftet presenterar man nu en mycket stramare tidtabell.
Tysklands ekonomiminister Robert Habeck säger att Tyskland kan klara sig utan oljeimport från Ryssland redan inom de närmaste dagarna.
Habeck sa i dag under ett besök i Polen att Tyskland har lyckats minska på andelen rysk olja från 35 procent i februari till nuvarande omkring 12 procent.
– Ett möjligt oljeembargo är något som Tyskland nu kan hantera, sade Habeck.
Problemet som återstår är raffinaderiet i den östtyska staden Schwedt. Raffinaderiet drivs av det ryska oljebolaget Rosneft och oljan kommer via en oljeledning direkt från Ryssland.
– Uppgiften är nu att hitta ett alternativ för Schwedt. Jag hoppas att vi ska ha ett alternativ inom de kommande dagarna, konstaterade Habeck under en presskonferens i Warszawa.
Ursprungligen ville Tyskland göra sig kvitt den ryska oljan fram till årsskiftet.
Enligt ekonomiministern har också importen av rysk naturgas reducerats betydligt.
– Vi arbetar för högtryck för att minska på beroendet och för att rätta till de misstag som tidigare har gjorts, sade Habeck.
Gällande stenkolen vill Tyskland vara helt oberoende av import från Ryssland senast under hösten.