Hoppa till huvudinnehåll

Inrikes

President Niinistö har fått lämna sjukhuset – har lunginflammation

Från 2022
Uppdaterad 27.04.2022 13:33.
President Sauli Niinistö sitter på en stol och ler. Han ser snett framåt, bredvid kameran.
Bildtext Sauli Niinistö är intagen på sjukhus till följd av långvariga covidsymptom. Bilden är tagen i början av april.
Bild: Otso Ritonummi / Yle

President Sauli Niinistö är hemma igen, efter två dygn på Mejlans sjukhus.

President Sauli Niinistö skriver på Facebook att han har lunginflammation, och att han nu fått återvända hem efter två dygn på sjukhus i Mejlans.

"Coronan gav efter – lunginflammationen slog till. Knappa två dygn i Mejlans; inflammationsvärdena går neråt, och febern har gått ner med tre grader", skriver Niinistö på Facebook.

Niinistö prisar också den vård han fått, som han beskriver som effektiv, proffsig och vänlig.

"Många tröstade mig om att jag fick den bästa vården man kan få, och de hade rätt. Tack till alla proffs på Mejlans sjukhus! Jag fortsätter återhämta mig hemma".

Presidentkansliet uppgav på onsdagsmorgonen för Yle att presidenten fortsätter att arbeta på distans. Iltalehti rapporterade tidigare på morgonen att han tillbringat natten på sjukhus.

Niinistö togs in på tisdagen på grund av långvariga covidsymptom. Covidsmittan uppdagades för en vecka sedan, den 19 april.

President Niinistö är 73 år gammal och hör därför till riskgruppen då det gäller coronavirussmitta.

Skickade hälsning till veteranerna

På onsdagsmorgonen var Niinistö redan aktiv på Twitter. Han önskade tillsammans med fru Jenni Haukio glad veterandag och skrev att veteranernas uppoffringar inte kommer att falla i glömska.

Niinistö skulle ha deltagit i veterandagsfirandet i dag i den nationella huvudfesten, men blev tvungen att ställa in.