Hoppa till huvudinnehåll

Sport

VM-brons till Smålejonen – Jere Lassila och Joakim Kemell hade stor show: "Det här var en unik möjlighet"

Från 2022
Uppdaterad 02.05.2022 06:23.
Smålejonen jublar efter VM-brons 2022.
Bildtext Bronsmatchen slutade i blåvit segeryra.
Bild: IMAGO/kolbert-press/ All Over Press

Finland lyckades skaka av sig besvikelsen efter semifinalförlusten mot Sverige i U18-VM i ishockey. Smålejonen stod för en gedigen insats i bronsmatchen som man vann med 4–1 över Tjeckien.

Finland skärrades inte av tjeckernas rivstart. Ondrej Becher förde Tjeckien upp i en 1–0-ledning i den sjätte minuten.

– Det var inte lätt att ladda upp inför den här matchen. Vi kunde ha spelat i finalen. Men vi spydde ut besvikelsen i gårkväll under en samling och kom överens om att ge järnet i dag. Vi har gjort en treåriga resa tillsammans. Jag är stolt över laget, säger Finlands huvudtränare Mika Marttila till Discovery.

Det tog bara dryga tre minuter för Finland att komma i kapp. Lagets skyttekung Joakim Kemell kvitterade till 1–1. Samme man gjorde segermålet i andra perioden.

Kemell gjorde sex mål i turneringen och delar på andra platsen i skytteligan inför finalen mellan Sverige och USA.

Smålejonen jublar.
Bildtext Jere Lassila och Joakim Kemell var Finlands hjältar i bronsmatchen.
Bild: IMAGO/kolbert-press/ All Over Press

Jere Lassila på hugget i slutperioden

Finlands lagkapten Jere Lassila spelade fram till Kemells båda fullträffar. I tredje perioden var det ombytta roller. Kemell gav assisten till Lassila 3–1-mål som avgjorde matchen.

– Det känns fantastiskt. Från och med andra perioden var vi det bättre laget och det avgjorde matchen, säger Lassila till Discovery.

Lassilas saldo i bronsmatchen var hisnande 2+2 då han fastställde slutresultatet 4–1 i tom bur.

– Det var viktiga fullträffar, så visst kändes det skönt att puckarna gick i mål, säger Lassila.

VM-bronset var en skön revansch för Smålejonen efter 0–8-förlusten mot Sverige i bronsmatchen i fjol. Medaljen var Finlands tolfte i U18-VM och den första sedan VM-guldet 2018.

– Jag har aldrig tidigare varit med om att vinna sådana här medaljer. Det känns oerhört fint. Det här var en unik möjlighet, säger Joakim Kemell till Discovery.

Smålejonen stämmer upp till nationalsången.
Bild: IMAGO/kolbert-press/ All Over Press

U18-VM, bronsmatch

Finland–Tjeckien 4–1 (1–1, 1–0, 1–0)

5.27 Ondrej Becher (Adam Bares, Frantisek Nemec) 0–1
9.05 Joakim Kemell (Aron Kiviharju, Jere Lassila) 1–1
33.24 Joakim Kemell (Aleksanteri Kaskimäki, Jere Lassila) 2–1
54.58 Jere Lassila (Joakim Kemell) 3–1
59.11 Jere Lassila (Elmeri Laakso) 4–1

Målvakter:
Topias Leinonen FIN 6+13+7=26
Michael Schnattinger CZE 9+14+7=30

Diskussion om artikeln