Kvinnliga beväringar porträtteras i Simone Åbackas examensarbete i fotografi
Examensarbetet ”En i ledet” skildrar kvinnliga beväringars vardag vid Nylands brigad. Ett genomgående tema är kvinnornas vilja att behandlas på samma sätt som de manliga beväringarna.
Simone Åbacka har följt ett antal kvinnor under deras beväringstjänst vid Nylands brigad. Resultatet kan ses i hennes examensarbete i fotografi vid Yrkeshögskolan Novia i Jakobstad.
Åbacka efterlyste kvinnliga beväringar via Yle Österbotten och fick napp. Examensarbetet bär namnet "En i ledet".
– Jag ville skapa ett arbete som skulle kunna ge ett exempel och inspiration till kvinnor som har ett intresse av militären, berättar Åbacka.
Utgångspunkten var vad hon själv hade velat se när hon var yngre och funderade mycket på att göra beväringstjänst.
Vill inte särbehandlas
Åbacka tillbringade fem månader på Nylands brigad; tre som fotografpraktikant och ytterligare två där hon samlade in sitt eget material.
– Jag trivdes som fisken i vattnet.
Det färdiga examensarbetet består av bilder, texter och citat.
I den första delen ses kvinnorna på fältet under övningar. Den andra delen består av porträtt som Åbacka tog i en studio hon byggde upp på garnisonen.
– Jag ville plocka ut dem ur situationen och bara fokusera på dem som beväringar i uniform.
Den sista delen skildrar fritiden och gemenskapen på garnisonen. Ett genomgående tema i både bilderna och texterna är kvinnornas vilja att behandlas på samma sätt som de manliga beväringarna.
– De vill bara vara ”en i ledet”.
