Distansarbetare ska kunna jobba i biblioteket i Ingå
Ingå kommun möblerar om i biblioteket för att få rum för distansarbetare som vill jobba avskilt.
Hela barnavdelningen ska flytta till nedervåningen och tidningssalen till övervåningen.
Biblioteket drar också nytta av omorganiseringen. Till exempel kommer all barn- och ungdomslitteratur finnas på samma våning.
Högst fyra arbetspunkter
I biblioteket kunde det finnas plats för två till tre avskilda arbetspunkter. Dessutom kan en av bibliotekets kundpunkter göras om till en arbetspunkt.
Kommunen måste köpa nya bokhyllor i samband med omorganiseringen. De gamla hyllorna kan inte användas för den planerade biblioteksverksamheten för barn.
Slutligt beslut i höst
Bildnings- och välfärdsnämnden beslutade 1.6 att fortsätta planeringen i höst. Då finns uppgifter om kostnander och tidtabeller.
Det är biblioteket, tekniska sektorn och centralförvaltningen som tillsammans hittills har stått för planeringen.
Alla gillar inte kommungårdens entréhall
Bibliotekspersonalen har märkt att det finns efterfrågan på fler platser för distansarbete.
I dag finns platser för distansarbete i kommungårdens entréhall, men alla kunder tycker inte om platsen. Distansarbetarna efterlyser i stället avskilda arbetspunkter.
Det var kommunstyrelsen som i våras beslutade att platserna för distansarbete ska blir fler. Ingåstyrelsen efterlyste särskilt möjligheter att jobba avskilt och tyckte Ingå också borde bli bättre på att informera om distansplatserna.