Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Här är schemat för friidrotts-VM – rekordstor blåvit trupp jagar framgång i Eugene

Uppdaterad 23.07.2022 22:59.
Oliver Helander, Camilla Richardsson och Nathalie Blomqvist.
Bildtext Oliver Helander är högst rankad av finländarna inför VM.
Bild: All Over Press

Dagligt finländskt intresse och världens främsta friidrottare. VM i friidrott arrangeras för första gången i USA och Yle visar rubbet. Här hittar du tävlingsschemat och alla sändningar.

VM i friidrott kör i gång i Eugene den 15 juli och pågår i en dryg vecka – och Yle sänder hela kalaset.

Finland åker till Oregon på den amerikanska västkusten med en trupp på hela 36 idrottare – 14 fler än senast i Doha. Truppen har inte varit lika stor på nästan 20 år.

Finland har haft flera friidrottare i ett VM endast två gånger: i Helsingfors 1983 och 2005, då värdlandet tilldelades extra platser. På utländsk mark tangerar Eugene rekordet med Stuttgart 1993.

Finlands trupp

Majoriteten av finländarna knep en plats i Eugene via rankning. Så här kan du följa hur det går för dem:

Så här sänder vi:

Allting sänds direkt med svenska kommentatorer på TV2 och Yle Arenan. Därtill bjuder Yle på enskilda streamar utan referat för grenar med speciellt finländskt intresse.

Tävlingarna kommenteras på svenska av Chriso Vuojärvi och expertkommentator Mikael Ylöstalo. Leif Lampenius har hand om de svenska kommentarerna för gång och maraton.

Fredag 15.7

Första dagen, förmiddagspass:

TV2 och Yle Arenan klockan 18.45 och klockan 23.00. Hela Arenasändningen med svenskt referat hittar du här.

kl. 19.05 H slägga, kval, grupp A – Yle Arenan (utan referat) | Tuomas Seppänen
kl. 20.10 H höjd, kval
kl. 20.30 H slägga, kval, grupp B – Yle Arenan (utan referat) | Aaron Kangas
kl. 21.45 H/D stafett 4x400 m, försöksheat
kl. 22.05 D slägga, kval, grupp A – Yle Arenan (utan referat) | Krista Tervo
kl. 22.30 H 100 m, förkval
kl. 23.10 D 20 km gång, final | Enni Nurmi
kl. 23.30 D slägga, kval, grupp B – Yle Arenan (utan referat) | Suvi Koskinen, Silja Kosonen

Nathalie Blomqvist löper.
Bildtext Inför säsongen hade Nathalie Blomqvist inte trott på att hon kan få löpa i VM: "Jag hade bara skrattat och trott att det är ett skämt" sa hon efter uttagningen.
Bild: Lehtikuva

Lördag 16.7

kl. 1.10 H 20 km gång, final – Yle Arenan, svenskt referat | Aleksi Ojala

Första dagen, kvällspass:

TV2 och Yle Arenan klockan 3.05. Hela Arenasändningen med svenskt referat hittar du här.

kl. 3.05 D kula, kval
kl. 3.15 H 3 000 m hinder, försöksheat | Topi Raitanen
kl. 3.20 D stav, kval – kvalgrupp A, Yle Arenan (utan referat), kvalgrupp B, Yle Arenan (utan referat) | Saga Andersson, Wilma Murto, Elina Lampela
kl. 4.00 H längd, kval Yle Arenan (utan referat) | Kristian Pulli
kl. 4.10 D 1 500 m, försöksheat | Nathalie Blomqvist
kl. 4.50 H 100 m, försöksheat
kl. 4.55 H kula, kval
kl. 5.50 H/D stafett 4x400 m, final

kl. 10.00 Sammandrag, första tävlingsdagen, i TV2 och på Arenan.

Andra dagen, förmiddagspass:

TV2 och Yle Arenan klockan 20.10. Hela Arenasändningen med svenskt referat hittar du här.

kl. 20.30 D tresteg, kval – kvalgrupp A, Yle Arenan (utan referat), kvalgrupp B, Yle Arenan (utan referat) | Senni Salminen, Kristiina Mäkelä
kl. 20.35 D 3 000 m hinder, försöksheat
kl. 21.10 D höjd, kval – kvalgrupp A, Yle Arenan (utan referat), kvalgrupp B, Yle Arenan (utan referat) | Ella Junnila, Heta Tuuri, Sini Lällä
kl. 21.25 H 110 m häck, försöksheat | Elmo Lakka
kl. 22.00 H slägga, final – Yle Arenan (utan referat)
kl. 22.20 D 10 000 m, final
kl. 23.20 H 400 m häck, försöksheat

Söndag 17.7

Andra dagen, kvällspass:

TV2 och Yle Arenan klockan 3.05. Hela Arenasändningen med svenskt referat hittar du här.

kl. 3.10 D 100 m, försöksheat
kl. 4.00 H 100 m, semifinal
kl. 4.20 H längd, final
kl. 4.25 D kula, final
kl. 4.30 H 1 500 m, försöksheat
kl. 5.05 D 1 500 m, semifinal
kl. 5.50 H 100 m, final

kl. 11.00 Sammandrag, andra tävlingsdagen, TV2 och Arenan.

Tredje dagen, förmiddagspass:

kl. 16.10 H maraton – Yle Arenan, svenskt referat

TV2 och Yle Arenan klockan 20.15. Hela Arenasändningen med svenskt referat hittar du här.

kl. 20.35 D sjukamp, 100 m häck
kl. 21.05 H 400 m, försöksheat
kl. 21.35 D sjukamp, höjd
kl. 21.35 D slägga, final – Yle Arenan (utan referat) | Krista Tervo, Silja Kosonen
kl. 22.00 D 400 m, försöksheat
kl. 23.00 H 10 000 m, final
kl. 23.45 D sjukamp, kula

Måndag, 18.7

Tredje dagen, kvällspass

TV2 och Yle Arenan klockan 3.00. Hela Arenasändningen med svenskt referat hittar du här.

kl. 3.05 H 110 m häck, semifinal
kl. 3.05 H diskus, kval, grupp A
kl. 3.25 D stav, final – Yle Arenan (utan referat) | Wilma Murto
kl. 3.33 D 100 m, semifinal
kl. 4.03 H 400 m häck, semifinal
kl. 4.27 H kula, final
kl. 4.30 H diskus, kval, grupp B
kl. 4.38 D sjukamp, 200 m
kl. 5.00 H 1 500 m, semifinal
kl. 5.30 H 110 m häck, final
kl. 5.50 D 100 m, final

kl. 9.00 Sammandrag, tredje tävlingsdagen, TV2 och Arenan.

Fjärde dagen, förmiddagspass

TV2 och Arenan klockan 19.30. Hela Arenasändningen med svenskt referat hittar du här.

kl. 16.10 D maraton, Yle Arenan, svenskt referat | Alisa Vainio

kl. 19.35 D sjukamp, längd
kl. 20.55 D sjukamp, spjut, grupp A
kl. 22.05 D sjukamp, spjut, grupp B

Tisdag, 19.7

Fjärde dagen, kvällspass

TV2 och Yle Arenan klockan 3.00. Hela Arenasändningen med svenskt referat hittar du här.

kl. 3.05 H 200 m, försöksheat
kl. 3.10 D diskus, kval, grupp A | Salla Sipponen
kl. 3.45 H höjd, final
kl. 4.00 D 200 m, försöksheat | Anniina Kortetmaa
kl. 4.20 D tresteg, final – Yle Arenan (utan referat) | Kristiina Mäkelä
kl. 4.35 D diskus, kval, grupp B
kl. 4.55 D sjukamp, 800 m
kl. 5.20 H 3 000 m hinder, final
kl. 5.50 D 1 500 m, final

kl. 9.00 Sammandrag, fjärde tävlingsdagen, TV2 och Yle Arenan.

Viivi Lehikoinen efter ett lopp.
Bildtext Viivi Lehikoinen har visat upp grym form och närmar sig det finländska rekordet som har väldigt många år på nacken.
Bild: Jussi Saarinen / All Over Press

Onsdag, 20.7

Femte tävlingsdagen, kvällspass:

TV2 och Yle Arenan klockan 3.10. Hela Arenasändningen med svenskt referat hittar du här.

kl. 3.15 D 400 m häck, försöksheat | Viivi Lehikoinen, Kristiina Halonen
kl. 3.40 D höjd, final
kl. 4.05 D 200 m, semifinal
kl. 4.33 H diskus, final
kl. 4.50 H 200 m, semifinal
kl. 5.30 H 1 500 m, final
kl. 5.50 H 400 m häck, final

kl. 9.00 Sammandrag, femte tävlingsdagen, TV2 och Yle Arenan.

Torsdag 21.7

Sjätte tävlingsdagen, kvällspass:

TV2 och Yle Arenan klockan 1.15. Hela Arenasändningen med svenskt referat hittar du här.

kl. 1.20 D spjut, kval, grupp A | Sanne Erkkola
kl. 2.25 D 5 000 m, försöksheat | Camilla Richardsson
kl. 2.50 D spjut, kval, grupp B
kl. 3.20 H 800 m, försöksheat
kl. 4.15 D 400 m häck, semifinal | Viivi Lehikoinen
kl. 4.30 D diskus, final
kl. 4.45 D 400 m, semifinal
kl. 5.15 H 400 m, semifinal
kl. 5.45 D 3 000 m hinder, final

kl. 9.00 Sammandrag, sjätte tävlingsdagen, TV2 och Yle Arenan.

Oliver Helander kastar spjut i OS-kvalet.
Bildtext Oliver Helander har aldrig tagit sig vidare från kvalet i ett seniormästerskap. Nu jagar han första finalplats, och medalj.
Bild: imago images/Chai v.d. Laage/ All Over Press

Fredag 22.7

Sjunde tävlingsdagen, kvällspass:

TV2 och Yle Arenan klockan 2.55. Hela Arenasändningen med svenskt referat hittar du här.

kl. 3.05 H spjut, kval, grupp A – Yle Arenan (utan referat) | Lassi Etelätalo, Toni Keränen
kl. 3.10 D 800 m, försöksheat | Eveliina Määttänen
kl. 4.10 H 5 000 m, försöksheat
kl. 4.20 H tresteg, kval
kl. 4.35 H spjut, kval, grupp B – Yle Arenan (utan referat) | Oliver Helander
kl. 5.00 H 800 m, semifinal
kl. 5.35 D 200 m, final
kl. 5.50 H 200 m, final

kl. 9.00 Sammandrag, sjunde tävlingsdagen, TV2 och Yle Arenan.

Åttonde tävlingsdagen, förmiddagspass:

kl. 16.10 D 35 km gång, final – Yle Arenan, svenskt referat | Tiia Kuikka, Elisa Neuvonen

Lördag 23.7

Åttonde tävlingsdagen, kvällspass:

TV2 och Yle Arenan klockan 3.30. Hela Arenasändningen med svenskt referat hittar du här.

kl. 3.05 H stav, kval – kvalgrupp A, Yle Arenan (utan referat), kvalgrupp B, Yle Arenan (utan referat) | Mikko Paavola, Tommi Holttinen
kl. 3.40 D stafett 4x100 m, försöksheat
kl. 4.05 H stafett 4x100 m, försöksheat
kl. 4.20 D spjut, final
kl. 4.35 D 800 m, semifinal
kl. 5.15 D 400 m, final
kl. 5.35 H 400 m, final
kl. 5.50 D 400 m häck, final

kl. 10.00 Sammandrag, åttonde tävlingsdagen, TV2 och Yle Arenan.

Reetta Hurske är glad.
Bildtext Reetta Hurske har haft en jämnstark säsong. Kommer fullträffen i USA?
Bild: All Over Press

Nionde tävlingsdagen, förmiddagspass:

TV2 och Yle Arenan klockan 20.30. Hela Arenasändningen med svenskt referat hittar du här.

kl. 19.50 H tiokamp, 100 m
kl. 20.40 H tiokamp, längd
kl. 21.20 D 100 m häck, försöksheat | Reetta Hurske
kl. 22.00 D längd, kval
kl. 22.10 H tiokamp, kula

Söndag 24.7

Nionde tävlingsdagen, kvällspass:

TV2 och Yle Arenan klockan 2.55. Hela Arenasändningen med svenskt referat hittar du här.

kl. 2.10 H tiokamp, höjd
kl. 3.10 D stafett 4x400 m, försöksheat
kl. 3.40 H stafett 4x400 m, försöksheat
kl. 4.00 H tresteg, final
kl. 4.10 H 800 m, final
kl. 4.25 D 5 000 m, final
kl. 4.35 H spjut, final – Yle Arenan (utan referat) | Oliver Helander, Lassi Etelätalo
kl. 4.55 H tiokamp, 400 m
kl. 5.30 D stafett, 4x100 m, final
kl. 5.50 H stafett, 4x100 m, final

kl. 10.00 Sammandrag, nionde tävlingsdagen, TV2 och Yle Arenan.

Tionde tävlingsdagen, förmiddagspass:

kl. 16.15 H 35 km gång, final – Yle Arenan, svenskt referat | Aleksi Ojala, Aku Partanen

TV2 och Yle Arenan klockan 20.15. Hela Arenasändningen med svenskt referat hittar du här.

kl. 19.35 H tiokamp, 110 m häck
kl. 20.30 H tiokamp, diskus, grupp A
kl. 21.40 H tiokamp, diskus, grupp B
kl. 22.15 H tiokamp, stav, grupp A
kl. 23.15 H tiokamp, stav, grupp B

Måndag 25.7

Tionde tävlingsdagen, kvällspass:

TV2 och Yle Arenan klockan 3.00. Hela Arenasändningen med svenskt referat hittar du här.

kl. 3.05 D 100 m häck, semifinal | Reetta Hurske
kl. 3.05 H tiokamp, spjut, grupp A
kl. 3.25 H stav, final
kl. 3.50 D längd, final
kl. 4.05 H 5 000 m, final
kl. 4.10 H tiokamp, spjut, grupp B
kl. 4.35 D 800 m, final
kl. 5.00 D 100 m häck, final | Reetta Hurske?
kl. 5.20 H tiokamp, 1 500 m
kl. 5.35 H stafett 4x400 m, final
kl. 5.50 D stafett 4x400 m, final

kl. 9.00 Sammandrag, tionde tävlingsdagen, TV2 och Yle Arenan.

Mer om ämnet på Yle Arenan

Diskussion om artikeln