Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Här är schemat för friidrotts-EM – infrias förväntningarna på 2000-talets största blåvita medaljfest?

Uppdaterad 19.08.2022 19:54.
Wilma Murto, Kristiina Mäkelä och Silja Kosonen.
Bildtext Wilma Murto, Kristiina Mäkelä och Silja Kosonen tog alla europeiska topp 3-placeringar i Eugene. Pallar de för trycket då medaljerna ska delas ut på riktigt?
Bild: All Over Press

Friidrottssommaren fortsätter med EM i München nästa vecka. Finland skickar nästan 70 idrottare till festen, här hittar du tävlingsschemat och alla sändningar!

Det här är det alla finländska friidrottsvänner suktat efter redan en längre tid – Europamästerskapstävlingarna i München.

Finland blev helt utan medalj i senaste EM-tävlingar i Berlin 2018. Den enda gången det hänt tidigare var i Budapest 1966. Nu finns alla chanser för flera blåvita pallplatser tack vare ett antal finländare med medaljmöjligheter.

Bland andra Topi Raitanen skruvade upp förväntningarna redan i OS i Tokyo förra året, i VM i Eugene tidigare i sommar blev väntevärdet ännu högre då fyra finländare knep en "moralisk EM-medalj" genom att placera sig bland de tre främsta européerna i sin final.

– Att dra vattentäta paralleller mellan VM-placeringar i Eugene och EM-framgång i München går inte, men en tydlig fingervisning ger siffrorna: Förutsättningarna finns för finländsk friidrott att kliva upp på en nivå där den inte funnits på årtionden, skrev Yle Sportens Janne Isaksson i sin analys då.

Topp-6 bland européer i Eugene

(VM-placeringen inom parentes)

2. Kristiina Mäkelä, tresteg (9)
3. Lassi Etelätalo, spjut (6)
3. Silja Kosonen, slägga (7)
3. Wilma Murto, stav (6)
4. Aleksi Ojala, 35 km gång (13)
4. Senni Salminen, tresteg (14)
4. Alisa Vainio, maraton (16)
5. Oliver Helander, spjut (8)
5. Krista Tervo, slägga (10)
6. Viivi Lehikoinen, 400 mh (13)
6. Aleksi Ojala, 20 km gång (20)

Finland åker till München med en rekordstor trupp. Hela 72 idrottare blev uttagna, av dem är det 68 som faktiskt kommer att tävla. Maria Huntington, Lotta Kemppinen samt gångarna Aku Partanen och Tiia Kuikka har valt att stå över tävlingarna på grund av skador eller hälsorelaterade frågor.

Friidrottsförbundet har inte ännu slagit fast hur de slutliga stafettlagen ser ut, därför är fler än fyra löpare uttagna till den korta stafetten för herrarnas och båda stafetterna för damernas del.

Under de 24 tidigare upplagorna av EM har Finland haft fler idrottare endast en gång, det i egenskap av värdnation i Helsingfors 1994 med 84. Det tidigare rekordet utomlands är 52 från Göteborg 2006.

Hur är det möjligt att truppen är så stor i år?

Friidrottsförbundets träningschef Tuomo Salonen förklarade redan före VM i Eugene för Yle Sporten att det finns flera svar på den frågan, bland annat att bredden inom finsk friidrott faktiskt är bra, och att finländarna klurat ut rankningssystemet. Läs mera här!

Så här sänder Yle

Allting sänds direkt med svenska kommentatorer på TV2 och Yle Arenan. Därtill bjuder Yle på enskilda streamar utan referat för grenar med speciellt finländskt intresse.

Tävlingarna kommenteras på svenska av Janne Isaksson och expertkommentator Mikael Ylöstalo. Leif Lampenius har hand om de svenska kommentarerna för gång och maraton.

Måndag 15.8

Förmiddagspass:

TV2 och Yle Arenan kl. 10.50

Maratonloppen med svenskt referat kl. 11.25

11.00 H kula, kvalgrupp A+B
11.05 H tiokamp, 100 m
11.25 D stav, kvalgrupp A+B – Yle Arenan (utan referat) | Wilma Murto, Saga Andersson, Elina Lampela
11.30 D maraton, final | Alisa Vainio, Nina Chydenius, Annemari Kiekara, Suvi Miettinen
11.40 H 100 m, försöksheat | Samuli Samuelsson
11.50 H tiokamp, längd
12.05 D 100 m, försöksheat
12.20 D kula, kvalgrupp A+B – Yle Arenan (utan referat) | Senja Mäkitörmä, Eveliina Rouvali
12.30 H maraton, final | Arttu Vattulainen
13.10 H längd, kvalgrupp A+B – Yle Arenan (utan referat) | Kristian Pulli
13.40 H tiokamp, kula

Kvällspass

TV2 och Yle Arenan kl. 19.15

19.15 D diskus, kvalgrupp A – Yle Arenan (utan referat) | Salla Sipponen
19.30 H tiokamp, höjd
20.00 H 400 m, försöksheat
20.25 D diskus, kvalgrupp B – Yle Arenan (utan referat)
20.35 D 400 m, försöksheat | Mette Baas, Milja Thureson
21.05 H tresteg, kvalgrupp A+B – Yle Arenan (utan referat) | Simo Lipsanen
21.15 H 1500 m, försöksheat
21.38 D kula, final
21.58 H kula, final
22.15 H tiokamp, 400 m
22.48 D 10 000 m, final | Camilla Richardsson

Tisdag 16.8

Förmiddagspass

TV2 och Yle Arenan kl. 9.15

Gångtävlingarna 35 km med svenskt referat kl. 9.25

9.30 D gång 35 km, final | Elisa Neuvonen
9.30 H gång 35 km, final | Aleksi Ojala
10.05 H tiokamp, 110 m häck
10.35 H 110 m häck, försöksheat | Elmo Lakka, Santeri Kuusiniemi, Ilari Manninen
10.50 D längd, kvalgrupp A+B
10.50 H tiokamp, diskus grupp A
11.15 D 1500 m, försöksheat | Nathalie Blomqvist
11.55 H tiokamp, diskus grupp B
12.30 H tiokamp, stav grupp A
12.40 H 3000 m hinder, försöksheat | Topi Raitanen
13.15 D slägga, kvalgrupp A – Yle Arenan (utan referat) | Silja Kosonen, Sara Killinen
13.25 H 400 m, semifinal
13.30 H tiokamp, stav grupp B
14.00 D 400 m, semifinal |
14.30 D slägga, kvalgrupp B – Yle Arenan (utan referat) | Krista Tervo

Kvällspass

TV2 och Yle Arenan kl. 19.36

19.35 H höjd, kvalgrupp A+B
19.40 H tiokamp, spjut grupp A
20.40 H tiokamp, spjut grupp B
21.05 H 100 m, semifinal
21.27 H längd, final
21.35 D 100 m, semifinal
22.02 D diskus, final
22.08 H 5000 m, final
22.35 H tiokamp, 1500 m
23.15 D 100 m, final
23.25 H 100 m, final

Onsdag 17.8

Förmiddagspass

TV2 och Yle Arenan kl. 10.30

10.35 H slägga, kvalgrupp A – Yle Arenan (utan referat) | Aaron Kangas
11.30 D sjukamp, 100 m häck | Saga Vanninen
11.50 H slägga, kvalgrupp B – Yle Arenan (utan referat) | Henri Liipola, Tuomas Seppänen
12.05 H 400 m häck, försöksheat | Tuomas Lehtonen
12.35 D sjukamp, höjd – Yle Arenan (utan referat) | Saga Vanninen
12.40 D 400 m häck, försöksheat | Kristiina Halonen
13.20 H diskus, kvalgrupp A
13.35 D tresteg, kvalgrupp A+B – Yle Arenan (utan referat) | Kristiina Mäkelä, Senni Salminen
14.35 H diskus, kvalgrupp B

Kvällspass

TV2 och Yle Arenan kl. 20.30

20.54 D sjukamp, kula | Saga Vanninen
21.00 D stav, final | Wilma Murto, Elina Lampela
21.15 H tresteg, final
21.30 H 110 m häck, semifinal | Santeri Kuusiniemi
22.05 D slägga, final | Krista Tervo, Silja Kosonen
22.10 D sjukamp, 200 m | Saga Vanninen
22.43 H 400 m, final
23.02 D 400 m, final
23.22 H 110 m häck, final

Torsdag 18.8

Förmiddagspass

TV2 och Yle Arenan kl. 9.45

10.00 D spjut, kvalgrupp A – Yle Arenan (utan referat) | Anni-Linnea Alanen
10.20 D 3000 m hinder, försöksheat
10.25 D sjukamp, längd – Yle Arenan (utan referat) | Saga Vanninen
11.10 H 800 m, försöksheat | Joonas Rinne
11.15 D spjut, kvalgrupp B – Yle Arenan (utan referat) | Sanne Erkkola
11.45 D 800 m, försöksheat | Sara Kuivisto, Eveliina Määttänen
11.50 H stav, kvalgrupp A+B – Yle Arenan (utan referat) | Juho Alasaari, Tommi Holttinen, Urho Kujanpää
12.25 H 400 m häck, semifinal
12.36 D sjukamp, spjut grupp A – Yle Arenan (utan referat)
12.55 D 400 m häck, semifinal | Viivi Lehikoinen, Kristiina Halonen?
13.30 H 200 m, försöksheat | Samuel Purola
13.48 D sjukamp, spjut grupp B – Yle Arenan (utan referat) | Saga Vanninen
14.05 D 200 m, försöksheat | Anniina Kortetmaa

Kvällspass

TV2 och Yle Arenan kl. 21.00

21.05 H höjd, final
21.10 H slägga, final
21.13 H 200 m, semifinal | Samuel Purola
21.37 D 200 m, semifinal
21.58 D längd, final
22.05 H 1500 m, final
22.25 D 5000 m, final | Camilla Richardsson, Ilona Mononen
22.55 D sjukamp, 800 m | Saga Vanninen

Fredag 19.8

Förmiddagspass

TV2 och Yle Arenan kl. 10.40

11.00 H 4x100 m, försöksheat | Oskari Lehtonen, Samuel Purola, Samuli Samuelsson, Santeri Örn
11.00 H spjut, kvalgrupp A – Yle Arenan (utan referat) | Toni Kuusela
11.05 D höjd, kvalgrupp A+B – Yle Arenan (utan referat) | Ella Junnila, Sini Lällä, Heta Tuuri
11.25 D 4x100 m, försöksheat | Anniina Kortetmaa, Johanna Kylmänen, Aino Pulkkinen, Anna Pursiainen
11.50 D 800 m, semifinal | Sara Kuivisto
12.10 H 4x400 m, försöksheat
12.15 H spjut, kvalgrupp B – Yle Arenan (utan referat) | Lassi Etelätalo, Toni Keränen
12.40 D 4x400 m, försöksheat | Mette Baas, Kristiina Halonen, Aino Pulkkinen, Milja Thureson

Kvällspass

TV2 och Yle Arenan kl. 21.15

21.20 H diskus, final
21.27 H 800 m, semifinal
21.45 D 1500 m, final
21.55 D tresteg, final | Kristiina Mäkelä, Senni Salminen
22.00 H 3000 m hinder, final | Topi Raitanen
22.20 H 200 m, final
22.45 D 400 m häck, final | Viivi Lehikoinen
23.00 H 400 m häck, final
23.22 D 200 m, final

Lördag 20.8

Förmiddagspass

9.30 H gång 20 km, final, TV2 och Yle Arenan | Joni Hava, Jerry Jokinen, Jaakko Määttänen
11.15 D gång 20 km, final, TV2 och Yle Arenan | Venla Laiho, Enni Nurmi

Kvällspass

TV2 och Yle Arenan kl. 21.00

21.05 H stav, final | Urho Kujanpää
21.15 D 800 m, final
21.25 D spjut, final
21.43 D 100 m häck, försöksheat
22.15 H 4x400 m, final
22.45 D 4x400 m, final
23.13 D 3000 m hinder, final

Söndag 21.8

Kvällspass

TV2 och Yle Arenan kl. 20.00

20.05 D höjd, final
20.10 D 100 m häck, semifinal | Reetta Hurske
20.40 H 800 m, final
20.50 H spjut, final | Lassi Etelätalo, Toni Kuusela
21.00 H 10 000 m, final
21.45 D 100 m häck, final | Reetta Hurske?
22.12 H 4x100 m, final
22.22 D 4x100 m, final

Diskussion om artikeln