Hoppa till huvudinnehåll

Västnyland

"Vi har simmat, duschat och försökt vädra så mycket som möjligt" – så här klarar Ekenäsborna av hettan

Från 2022
Två kvinnor i en park.
Bildtext Emmi Kapanen (t.v) och Anna Gustafsson (t.h) njuter av det varma vädret.
Bild: Conny Westerlund / Yle

Södra Finland har fått känna på en rejäl värmebölja den senaste veckan. Sol och värme brukar resultera i att folk söker sig ner till Stallörsparken i Ekenäs.

Fastän det är förmiddag en helt vanlig onsdag i augusti har människor redan börjat hitta till Stallörsparken i Ekenäs. Veckans varma väder har utan tvekan lockat människor hit.

Vi har inte hunnit träffas, så vi tänkte ha picknick här och det är fint vid vattnet

Anna Gustafsson

Emmi Kapanen och Anna Gustafsson sitter på en filt mitt i Stallörsparken. De är gamla vänner som inte har träffats på en tid och valde att passa på idag då de båda är lediga och vädret är fint.

– Vi har inte hunnit träffas, så vi tänkte ha picknick här och det är fint vid vattnet, säger Anna Gustafsson.

Emmi Kapanen har jobbat på Mallorca för Tjäreborg under sommaren och har nu semester. Hon kommer att tillbringa några månader i Finland innan hon beger sig till Alperna. Anna Gustafsson som utbildar sig till klasslärare i Vasa har under sommaren jobbat på Kårkulla i Ekenäs och har nu några veckor ledigt innan skolan börjar igen.

Sol och värme lockar folk till Stallörsparken – vatten bästa botemedlet mot värmen

3:53

Värmen har inte varit ett problem för någon av dem. Anna Gustafsson har varit på sommarstugan de senaste dagarna där vinden svalkat och havet varit nära. Emmi Kapanen har också klarat sig bra då hon till stor del kunnat välja om hon jobbar inom- eller utomhus.

Temperaturen är hög, men inte outhärdlig

Oskar Forsberg står vid snäckan med sin son Ruben Forsberg.

– Vi kom egentligen till Lejonparken, men är ute på en liten promenad. Vädret och pappaledigheten tog oss hit, berättar han.

Man med lippis och en bebis i solhatt.
Bildtext Oskar Forsberg med sonen Ruben Forsberg lockades till parken av vädret och pappaledigheten.
Bild: Conny Westerlund / Yle

Det varma vädret har Forsberg huvudsakligen hanterat genom att simma, men han säger att värmen inte varit ett problem. Däremot föredrar han då det är lite svalare.

– Nog får det gärna vara lite kyligare, mellan tjugo och tjugofem är lämpligt, anser Forsberg.

Även Diana Ekholm har hittat till Stallörsparken denna dag.

Kvinna med svart skjort i park.
Bildtext Diana Ekholm har slagit sig ner vid Snäckan.
Bild: Conny Westerlund / Yle

– Det är så fint här, säger hon.

Diana Ekholm har inte haft några problem med den höga temperaturen. För hennes del kunde det gott och väl vara varmare.

Lejonparken och Disney med farmor och farfar

Marika Nöjd sitter i Lejonparken tillsammans med barnbarnet Esther Nöjd.

– Hon har varit lite sjuk och kunde inte gå till dagis, så hon är hos farmor och farfar idag, förklarar Marika Nöjd.

De har börjat dagen med lite morgongröt och barnprogram på tv innan de sökte sig till parken.

– Vi har nog bara fått torka av svetten efter hand, simma, duscha och försöka vädra så mycket som möjligt i huset, säger Marika Nöjd om de senaste dagarnas värme.

Esther Nöjd tycker att det varit för varmt. Även Marika Nöjd håller med och anser cirka tjugo grader är lämpligt. Man ska ändå inte klaga alltför mycket då det för en gångs skull är varmt konstaterar hon.

Diskussion om artikeln