Ny kulturlokal till Busholmen – klar 2024
Fastighetsrådgivningsbyrån Cobbleyard Real Estate har vunnit koncepttävlingen för utvecklandet av L3-magasinet på Busholmen.
Den nya ägaren förväntas designa och skapa mångsidiga utrymmen för kultur, fritid och samvaro i byggnaden.
Enligt Helsingfors stadsmiljönämnds beslut överlåts tomten med en hyresperiod på 50 år, med möjligheten att köpa tomten. Också lyftkranen som finns på tomten säljs.
Målet är att ta byggnaden i bruk då magasinet har sitt 100-årsjubileum år 2024, uppger Mattias Lindfors från Cobbleyard Real Estate på Helsingfors stads hemsida.
Källa: Helsingfors stad (på finska)
Relaterat
Helsingfors ger miljoner i energistöd – till bland annat Ishallen, Högholmen och Olympiastadion
Helsingfors stad ger ett sammanlagt energistöd på 7,2 miljoner euro till stadens dotterbolag. Stödet ges på grund av stigande el- och värmekostnader samt för att förbättra energieffektiviteten.
Mest pengar eller 1,4 miljoner euro får stiftelsen som driver Helsingfors stadsteater. Av den summan går 800 000 euro till LED-belysningen på huvudscenen.
Bland övriga mottagare finns bland annat konstmuseet HAM, Ishallen, Högholmen, Backasgatans simhall och Olympiastadion.
Stadsstyrelsen fattade beslutet om stödpengarna på måndagen.
I Gräsviken reser sig nya kontorshus trots att många lokaler står tomma – lokal profil efterlyser mer grönska och ingen ny betong
En lång rad omfattande projekt oroar invånare.
Webbplatsen för Helsingfors och Nylands sjukvårdsdistrikt har tekniska problem
Webbplatsen för Helsingfors och Nylands sjukvårdsdistrikt fungerar för närvarande inte normalt.
Lite efter klockan fem på lördag eftermiddag fungerade bara ett fåtal sidor.
Enligt sjukvårdsdistriktet ligger onlinetjänster för närvarande nere på grund av tekniska problem.
Ryska hackare?
Den ryska hackergruppen KillMilk publicerade på lördagen på Telegram en lista över olika länders sjukvårdsinrättningar som är måltavla för en attack, och har också meddelat att attacken har inletts. På listan uppges också centralsjukhus i Finland ingå.
Även Norge har rapporterat om liknande problem.
Källor: STT, NRK
Visste du att du kan skrinna gratis i ishallarna i huvudstadsregionen? Städerna erbjuder flera turer i veckan
Går att åka gratis skridsko både vardagar och helger.
Politiker och aktivister eniga om Lappvikens sjukhusområde: Byggnaden måste renoveras och Helsingfors stad ska ha en roll i projektet i framtiden
Invånarkväll med politikerdebatt ordnades.
Åbopolitiker om entimmeståget: ”Jätteledsamt om man politiskt lyckas stoppa det”
Planerna har funnits sedan 70-talet.