Priset på 95-oktanig bensin sjönk
Snittpriset på 95 E10-bensin sjönk i Finland till under två euro litern i förra veckan. Det är första gången sedan slutet av februari som priset inte överskrider två euro, visar Statistikcentralens siffror.
Pumppriserna sjönk till i snitt 1,98 euro förra veckan.
Priset på diesel hölls på fortsatt hög nivå; det kostade i snitt 2,14 euro per liter att tanka diesel.
Källa: STT
Inrikes
Vi fortsätter att föda få barn – fertiliteten i fjol var lägst i mäthistorien
Fertiliteten bland kvinnor fortsätter att minska, visar senaste statistiken från Statistikcentralen.
I fjol var den totala fertiliteten för kvinnor 1,32, men fertiliteten skiljer sig lite mellan olika grupper i samhället.
Fertiliteten för kvinnor med utländsk bakgrund var i fjol 1,51, jämfört med kvinnor med finländsk bakgrund som var 1,29.
Kvinnor med universitetsexamen hade en fertilitet på 1,45 i fjol. År 2021 låg siffran på 1,60.
Den totala fertiliteten på 1,32 är den lägsta i hela mäthistorien, meddelar Statistikcentralen.
Högsta domstolen: Terrormisstänkta ryska ex-kommendören med Wagnerkoppling får inte överlämnas till Ukraina
Mannen misstänks ha medverkat i en terrorgrupp.
Sju personer drunknade i november
Enligt preliminära uppgifter drunknade sju människor under november månad, uppger Finlands simundersvisnings- och livräddningsförbund.
Det är fem personer fler än samma tid i fjol.
Två av dem som drunknade i november föll genom isen. Ett dödsfall skedde i samband med sjötrafiken och en person drunknade under en simtur. Tre av dödsorsakerna är tillsvidare okända.
Förbundet påminner om att varken det kalla vädret eller datumet är garanti för att isen skulle hålla.
Man ska inte heller gå ensam ut på isen.
Källa: STT
Scharlakansfeber och smultrontunga grasserar i Egentliga Finland
Just nu är scharlakansfeber i omlopp i Egentliga Finland.
Förra veckan varnade Rusko kommun dagisföräldrar via Wilma om scharlakansfeberinfektioner.
Det är ingen epidemi som grasserar, utan rör sig om enstaka fall.
Scharlakansfeber är en väldigt smittsam hos barn. Typiska symtom är feber, halsont, en rodnande smultrontunga, och efter någon dag också knottriga utslag på huden.
Under hösten har många streptokockinfektioner förekommit i Egentliga Finland och scharlakansfeber är en sjukdom som orsakas av streptokocker.
Vanligtvis kräver scharlakansfeber inte sjukhusvård, utan botas hemma med antibiotika.
Finländska datorspelet Alan Wake 2 vann stort på prestigefylld prisgala
Det finländska datorspelet Alan Wake 2 har kammat hem tre priser på The Game Awards i Los Angeles, den mest prestigefyllda prisgalan för teve- och datorspel.
Spelet vann pris för bästa narrativ, bästa formgivning och bästa regi.
Alan Wake 2 var också nominerad i kategorierna årets bästa spel, årets bästa actionspel och bästa musik.
Galans största pris – årets bästa spel – gick denna gång till rollspelet Baldur's Gate 3.
Tidigare i december utsåg tidskriften Time Alan Wake 2 till årets bästa spel.
Källa: STT
Morgonkollen: Fem nyheter du behöver ha koll på i dag
Vi uppdaterar dig med nattens och morgonens nyheter.