Elpriserna steg rejält under årets tredje kvartal
Priset på el har stigit med upp till 60 procent under årets tredje kvartal jämfört med ett år tidigare, visar siffror från Statistikcentralen.
De som bor i hus med oljeuppvärmning har fått betydligt större räkningar i och med att priset på uppvärmningsolja stigit med 68 procent.
Finlands områdespris för partiel tredubblades under perioden juli-september jämfört med året innan och var 22 cent per kilowattimme.
Vad är elpriset just nu och hur mycket kostar det att bada bastu i morgon? Följ med börspriset på el i realtid
Varje dag klockan 15 får vi veta vad elen kostar i morgon.
Inrikes
Niinistö: Inga tecken på att Putin påverkar Erdoğan i Natofrågan
Finlands Natoöde avgörs ”i Erdoğans huvud”.
OX2 planerar ytterligare en havsvindkraftpark i Bottniska viken
Ett hundratal kraftverk planeras 30 km nordväst om Kaskö.
Sannfinländarnas utspel om EU-utträde väcker protester: ”EU är en värdegemenskap som försvarar demokratin”
Alexander Stubb: Rakt ur Rysslands spelbok.
Bostadsmarknaden i östra Nyland är tillbaka i normalläge efter coronaårens uppsving
Höjda räntor och elpris får köparna att tänka till.
Person som föll i vattnet dog i Västanfjärd
Olyckan skedde kring 15-tiden på torsdagseftermiddagen i Västanfjärd.
Enligt Västra Finlands sjöbevakningssektion hittades den avlidne i en vak i isen bredvid bryggan vid Eugeniasvängen. När räddningsverket kom till platsen hade kroppen redan dragits upp ur vaken av en annan person.
Källa: STT
Överkapacitet på Mirka leder till att bolaget lånar ut personal för andra samhällsuppgifter
Ett sätt att hålla upp farten och humöret, säger vd:n.