Inga överlevande har hittats efter explosionen på Jersey
Inga tecken på liv har hittats i sök- och räddningsoperationen efter explosionen på ön Jersey.
Myndigheterna meddelade på söndagen att sök- och räddningsoperationen klassats om, ett beslut som indikerar att det sannolikt inte finns några överlevande bland de som ännu saknas.
Tre personer har bekräftats döda och kring tolv saknas fortfarande efter en explosion tidigt på lördagsmorgonen.
Utrikes
Attack dödade nio i Mogadishu
Nio människor dödades under natten mot lördagen i en attack mot en hotellrestaurang i Somalias huvudstad Mogadishu.
Sex civila dödades och tio skadades under en sex timmar lång belägring av byggnaden. Enligt polisen räddades 84 personer.
Säkerhetsstyrkor uppges ha dödat gärningsmännen.
Hotellet i fråga uppges ofta användas av somaliska myndigheter.
Den militanta islamistiska rörelsen al-Shabaab säger sig stå bakom attacken.
al-Shabaab har länge kämpat mot den somaliska regeringen, och genomför regelbundet attacker mot statliga, kommersiella och militära mål.
Källa: Reuters
Tidning: Polen var basen för Nord Stream-sabotage
Tyska utredare har analyserat en båtrutt.
Minst fem döda efter explosion i vapenfabrik i Turkiet
Det turkiska försvarsministeriet meddelar att det har skett en dödlig olycka i en fabrik i Turkiet.
Minst fem personer ska ha mist livet i samband med en explosion i en vapenfabrik som bland annat tillverkar explosiva vapen.
Explosionen skedde omkring klockan tio på förmiddagen finsk tid, i en statsägd fabrik strax utanför Ankara.
Källa: Reuters
Tre barn och ett spädbarn överlevde 40 dagar efter flygkrasch i djungeln – nu har de räddats
Före barnen hittades hade kojor och fruktrester hittats.
Historikern Garton Ash: Ryssland måste förlora för att imperiet slutgiltigt ska falla
Det ryska imperiet faller inför våra ögon, säger Garton Ash.
Boris Johnson lämnar brittiska parlamentet efter rapport om Partygate
Anklagar parlamentet för att ”driva ut” honom.