THL: Ta rekommenderad coronabooster och influensavaccin nu
Senast nu är det läge att ta en boosterdos av coronavaccinet om man hör till dem som rekommenderats att ta den, påminner Institutet för hälsa och välfärd THL.
Rekommendationen gäller alla över 65 år, personer över 18 år som hör till en riskgrupp, samt personer över 12 år med kraftigt nedsatt immunförsvar.
Det är också klokt att samtidigt ta influensavaccin, säger man på THL.
Influensasäsongen har redan börjat och antalet influensafall har ökat under de senaste veckorna.
I värsta fall kan man insjukna i covid-19 och influensa samtidigt, därför är vaccinskyddet viktigt, säger man på THL.
Källa: THL
Inrikes
130 jobb försvinner på byggföretaget YIT
Byggföretaget YIT har avslutat omställningsförhandlingar, vilket leder till att 130 jobb försvinner i Finland.
En del sägs upp, en del går i pension och somliga har frivilligt valt att lämna företaget. YIT säger också upp tidsbundna avtal och utlokaliserar IT-tjänster, vilket möjliggör personalminskningen.
YIT meddelar samtidigt att man permitterar alla anställda i Finland i hopp om att spara pengar.
Företaget vill spara åtminstone 40 miljoner euro före slutet av år 2024. Förhoppningen är att spara in hälften av den summan redan i år.
YIT har kämpat med flera utmanande fastighetsprojekt, vilket lett till minskad lönsamhet.
Rysk man förde olagligt tusentals kulor och hylsor till Ryssland, men kan inte straffas för brottet
Mannen köpte 30 500 kulor i tre finska vapenaffärer.
Modersmålsprovet i samiska avslutar vårens studentskrivningar
Vårens studentskrivningar avslutas i dag med modersmålsprovet i samiska.
Merparten av dem som blir studenter avlägger examen enligt den förnyade examensstrukturen, vilket innebär att de måste avlägga minst fem studentprov. Minimikravet var tidigare fyra studentprov.
45 600 examinander anmälde sig till studentskrivningarna, vilket är cirka 700 färre än i fjol våras.
Provresultaten skickas till gymnasierna den 16 maj.
Källa: STT
Morgonkollen: Fem nyheter du behöver ha koll på i dag
Vi uppdaterar dig med nattens och morgonens nyheter.
Nystad låter inte nedskärningarna i bilfabriken stoppa stadens utveckling – satsar nu på historiskt stora investeringar
Nystad vill bli mindre beroende av bilfabriken.
Krånglig fisksoppa kokar i Lovisa – fullmäktiges beslut om fiskeregler för Lovisaviken drogs tillbaka, förmodligen i onödan
Fullmäktige tillät småskaligt kustfiske, styrelsen sa nej.