Schimpanskaoset i Sverige fortsätter – skyttar utplacerade i djurparken
Under gårdagen avlivades tre schimpanser som rymt från sitt hägn på djurparken i Furuvik, Sverige. Av säkerhetsskäl placerade man också ut skyttar i parken. Nu är ytterligare schimpanser på fri fot.
Totalt fem schimpanser rymde från sitt hägn i Furuviksparken under gårdagen. Tre av dem sköts ihjäl och en fjärde skadesköts. Den sista gick självmant tillbaka till sitt hägn.
Schimpanser rymde från djurpark i Sverige – fyra har skjutits, en är på fri fot
Oklart hur schimpanserna lyckats rymma.
I dag har det visat sig att ytterligare tre schimpanser har tagit sig ut ur sitt hägn i schimpanshuset.
För att upprätthålla säkerheten sattes skyttar in i parken och schimpanshuset är under uppsikt.
”De är i huset, men inte instängda i sitt hägn. Det här innebär att vi ännu inte kan låta personer röra sig fritt ute i parken och vi har fortfarande full beredskap”, skriver Furuviksparken på sin hemsida.
Kritik mot djurparkens agerande
Furuviksparken har fått ta emot massiv kritik för att hur de hanterat situationen och framför allt att schimpanserna avlivats.
Enligt SVT har Furuviksparken polisanmälts och polisen har inlett en utredning gällande brott mot djurskyddslagen.
Hur själva rymningen gått till är fortfarande oklart.
På sin hemsida beklagar djurparken det som skett.
”Det här är en oerhört tragisk situation för alla inblandade, både djur och människor. Våra tankar går till alla medarbetare, våra djur och alla som värnar om våra djur. Sorgen är oerhört tung”, skriver Furuviksparken.