Begagnat är i ropet – julhandeln ökar i Röda Korsets Kontti-affärer
Allt fler som letar efter julklappar eller -pynt kommer till Kontti-affärerna som drivs av Finlands Röda Kors. Särskilt samlarobjekt som gamla julprydnader och inhemska designobjekt finner snabbt nya ägare.
I en enkät som Yle genomförde tidigare i år uppgav 78 procent av de som svarade att begagnade julklappar är ett bra sätt att uppmärksamma närstående.
Varorna som säljs i Kontti-affärerna är donationer.
Inrikes
Övergreppet mot Ben Zyskowicz upmärksammas i internationella medier
Riksdagsledamoten och valkandidaten Ben Zyskowicz (Saml) överfölls vid Östra centrums metrostation i går. Våldsdådet har överskridit nyhetströsklar internationellt.
Bland annat SVT, Washington Post och Israel Hayom har uppmärksammat händelsen. Flera nationella medier i länder som Polen (Interia Wydarzenia), Argentina (Notimérica) och Indien (Republicworld) har också rapporterat om händelsen.
”[Zyskowicz] är en av de mest synliga representanterna av Finlands judiska gemenskap”, noterar till exempel Israel Hayom i ingressen. I övrigt citerar de president Niinistös och statsminister Marins uttalanden i samband med händelsen, samt Zyskowicz egna vittnesmål.
Riksdagsledamoten och valkandidaten Ben Zyskowicz överfallen vid Östra centrum: ”Det här får inte påverka kampanjen”
Polisen bekräftar att en polisanmälan gjorts.
Från hot till handling – de här finländska politikerna har utsatts för våld
Några fall av politiskt våld har koppling till extremhögern.
Det kanadensiska företaget Davie planerar köpa Helsingforsvarvet
Kopplingar till Ryssland har försvårat varvets affärer.
Nu har en miljon förhandsröstat
Nu har en miljon lagt sin röst i riksdagsvalet. Vid 15-tiden i dag uppdaterades antalet till 1 005 402 röstberättigade. När nu 23,5 procent av de röstberättigade i Finland har lagt sin röst ligger Satakunta valkrets i täten, där 26,9 procent redan har röstat.
Finländarna är flitigare med förhandsröstningen än de var i riksdagsvalet 2019. Då nåddes miljongränsen på måndag kväll, denna gång redan på söndag eftermiddag.
Förhandsröstningen pågår fram till tisdagen den 28 mars. Man kan förhandsrösta vid de designerade platserna för förhandsröstning som finns runt om i hela landet och i utlandet.
Hitta din kandidat med Yles valkompass
Riksdagsvalet hålls den 2 april 2023. Bekanta dig med kandidaterna i valkompassen.
Vad är det för skillnad på partierna egentligen? Här presenterar vi riksdagspartierna i korthet
Vi har sammanfattat vad de nio riksdagspartierna står för.
Över 400 reservister övade lokalförsvar i Lochteå: ”Alla kan hjälpa till med något när det krisar”
Intresset för försvarsutbildningar har ökat kraftigt.
Finnair ställer in måndagens flyg till Hamburg, Düsseldorf, Frankfurt och München
På grund av en omfattande strejk i Tyskland tvingas Finnair att ställa in flera flygturer till landet på måndag.
Flygen till Berlin går som vanligt, men måndagens avgångar till Hamburg, Düsseldorf, Frankfurt och München har ställts in. Enligt Finavias avgångstavla har Finnair också ställt in flera flyg till München i dag, söndag.
I praktiken är alla måndagens flyg från Helsingfors-Vanda flygplats till Tyskland, förutom till Berlin, inställda.
”Vi är i kontakt med passagerarna som drabbas och erbjuder dem nya rutter”, säger Finnairs kommunikationschef Johanna Joutsiniemi till STT. Enligt Joutsiniemi fortsätter trafiken till Tyskland normalt på tisdag.
Storstrejk stoppar en stor del av trafiken i Tyskland från och med midnatt
Största transportstrejken på 30 år.