Småbåtshamnen i Ingå börjar sälja aktier – minsta platsen uppskattas kosta under 3 000 euro
Småbåtshamnen i Ingå börjar efter årsskiftet sälja aktier. Med intäkterna ska hamnen utvidgas.
Företaget som driver småbåtshamnen, Ingå Marina, säljer knappt 500 aktier som berättigar till en båtplats på västra sidan av Ingå å. På det området hösten 2023 ska hamnområdet muddras till ett djup på 2,5 meter. Efter det, till sommaren 2024, installeras nya bryggor.
Sommaren 2023 kommer allt med andra ord att fortsätta som tidigare. Hamnen har i dag drygt 600 båtplatser.
Den länge planerade aktieemissionen sker i två omgångar. I januari 2023 riktas emissionen till nuvarande kunder, Ingåbor, sammanslutningar och företag registrerade i Ingå.
Den andra emissionsronden i februari är sedan öppen för alla. Hamnbolaget och hamnbolagets ägare, Ingå kommun, deltar också i båtmässan i februari för att där marknadsföra aktierna.
Aktierna har olika priser beroende på hur stor båtplatsen är. Den minsta platsen har enligt marinans webbplats ett riktgivande pris på 2 900 euro.
Relaterat
Ingå småbåtshamn fungerar som normalt
Arbetet med att få bort oljan eller bränslet över.
Oljebekämpningsarbetet i Ingå avslutas
Läckaget är mindre än befarat.
Olja eller bränsle har läckt ut i småbåtshamnen i Ingå
Läckaget upptäcktes på onsdag eftermiddag.
Båtägare i Borgå varnas för tjuvar – båtplatsinnehavare i Hammars vill börja vakta båtarna på nätterna
Fler inbrott i båtar än i fjol.
Idétävlingen i Ingå avgjord – trädgårdsgunga placeras i småbåtshamnen
En trädgårdsgunga och blommor ska placeras intill åkanten i Ingå småbåtshamn. Det var det förslaget som vann kommunens idétävling, skriver Ingå kommun på sin webbplats.
Det var flera personer som kom med liknande idéer i tävlingen.
Ingå kommun räknar med att gungan är på plats till Ingådagen den 1 juli.
Över 20 bidrag lämnades in till tävlingen. Juryn valde en trädgårdsgunga eftersom det höll sig inom budgetramen på 5 000 euro.
Juryn anser också att bidraget främjar trivseln extra bra och kommer att bli en ny träffpunkt i kyrkbyn, både bland yngre och äldre.
Juryn bestod av kommundirektör Robert Nyman, kommuningenjör Piia Nordström, kommunikations- och livskraftschef Mikael Wacklin och förtroendevald Annika Wide.
25 hus i den nya stugbyn i Gammelbacka är ännu osålda
En stor del av de fritidshus som byggdes invid småbåtshamnen på Ängsstigen i Gammelbacka i Borgå är ännu till salu.
Området stod klart i december 2022 och av de 43 husen har bara 18 hittat nya ägare hittills.
Husen är 39 kvadratmeter stora men har alla bekvämligheter och kostar nästan 200 000 euro styck.
Det är också frivilligt att hyra en odlingslott i samband med stugan. Lotten är 80 kvadratmeter stor och kostar 10 euro per odlingsbar månad.
Av de 18 hus som sålts hittills har två köpts av Borgåfamiljer. Målgruppen är människor från huvudstadsregionen.
Företaget som säljer husen gör nu reklam för stugbyn både i tidningar och digitalt på motorvägen. De hoppas också att de som besöker bostadsmässan i Lovisa ska få upp ögonen för husen.