Lovisa stad börjar troligtvis inte ta betalt för reklamskyltar på gatorna trots allt
Näringslivs- och infrastrukturnämnden fattade beslut om att börja uppbära hyra för reklamställ från och med 2023. Hyran skulle ha legat på 20 euro per ställ per månad.
Det här efter att staden fått respons på att de orsakat problem för fotgängare.
Beslutet kritiserades hårt på sociala medier, bland annat av Lovisa företagare.
Nämnden ska nu ompröva beslutet i januari.
– Det var troligtvis inte helt genomtänkt, säger ordförande Mikael Karlsson (SFP). Som beslutsfattare måste man kunna ompröva beslut då man gör misstag.
Relaterat
Söderkulla skola i Sibbo blir en mobilfri skola – telefonen stör barnens koncentration
Den kära ägodelen mobiltelefonen skapar huvudbry i skolor.
Rökpelare väckte förundran i Borgå och Lovisa
Ingen terrängbrand utan svedjebruk.
App ska tipsa unga om hobbyer i Lovisa
Ungdomspasset tas i bruk i september.
Lovisa tackar nej till att köpa Svartholm
Lovisa stad har inga planer på att köpa sjöfästningen Svartholm som ligger strax utanför staden.
Enligt en ny utredning gjord av Finansminsiteriet borde den nuvarande ägaren, Fortstyrelsen, sälja Svartholm. I utredningen föreslås Lovisa stad som en potentiell köpare.
Stadsdirektör Jan D. Oker-Blom ser inte förslaget som realistiskt, utan säger att det skulle kosta miljoner att iståndsätta Svartholm, något staden inte kommer att göra.
Oker-Blom säger vidare att han också har svårt att se att någon privat aktör skulle vara villig att ta över Svartholm.
Svartholms sjöfästning utanför Lovisa har beviljats mera pengar för restaurering – men arbetet blir knappast färdigt under vår livstid
Forststyrelsen ska restaurera murarna från 1700-talet.
Nu drar sommarsäsongen igång – i Östnyland ser man fram emot en livlig sommar inom restaurangbranschen
Krögare ser positivt på den kommande sommaren.
Misshandel och fylleri då ungdomar firade skolavslutning i Östnyland
I lördags firades skolavslutningen på olika håll i regionen, och det gick tidvis vilt till.
Vid Kokon siminrättning i Borgå samlades kring 200 ungdomar, enligt polisen var många väldigt fulla.
En minderårig misshandlades med slag och sparkar, polisen utreder händelsen.
En person hoppade på polisbilens motorhuv.
Flera unga skickades hem med sina föräldrar.
I parken intill Skeppsbron i Lovisa hade kring hundra unga samlats, också de var berusade enligt polisen.
En person misshandlades genom slag i huvudet och ryggen, både akutvård, polis och socialarbetare behövdes för att reda upp situationen.