Hoppa till huvudinnehåll

Inrikes

Pandemrix-rättegången avklarad: De sju offren för narkolepsi ska få ersättning

Influensavaccinet Pandemrix.
Bildtext De sju personer som gick till rättegång efter att de nekats ersättning för den narkolepsi de utvecklat började få symptom redan månader efter att de vaccinerats med vaccinet Pandemrix.
Bild: Lehtikuva

Helsingfors tingsrätt ansåg att det finns ett samband mellan de insjuknades diagnos och influensavaccinet Pandemrix.

De sju personer som gick till rätten för att bestrida Livsmedelsförsäkringspoolens bedömning ska få ersättning.

Det är resultatet av den rättegång som inleddes i slutet av september, efter att Livsmedelsförsäkringspoolen hade nekat personerna ersättning med hänvisning till att det gått för lång tid från vaccinationstillfället till att de insjuknade fick sin narkolepsidiagnos.

Enligt Livsmedelsförsäkringspoolen, som ansvarar för skador som ägt rum innan år 2011, behöver symtom som överensstämmer med narkolepsi vara antecknade hos hälsovården inom två år efter vaccinationstillfället.

Joni Siikavirta, Ville Mustila och Antonina Paasikivi iklädda kavajer i Helsingfors tingsrätt.

Narkolepsirättegången blir en kamp om tiden – ”irrelevanta” datumgränser som avgör om man har rätt till ersättning, enligt de drabbade

I dag inleddes rättegången där sju personer söker ersättning för vad de anser är narkolepsi förorsakad av vaccinet Pandemrix.

De sju personer som deltog i rättegången hade alla börjat uppvisa symptom inom månader från vaccineringen, men de här symptomen förknippades inte direkt med narkolepsi av hälsovården.

Enligt poolen skulle personerna i fråga ha utvecklat narkolepsi oberoende av vaccinet.

Tingsrätten ansåg ändå att det går att bevisa sambandet mellan vaccinet Pandemrix och personernas narkolepsi.

Personerna ska enligt domen få en ersättning på mellan 6 000 och 9 000 euro.

Domen har ännu inte vunnit laga kraft.

Nästan tre miljoner finländare har vaccinerats med Pandemrix

Åren 2009–2010 vaccinerades 2,76 miljoner personer i Finland mot den härjande svininfluensan.

Totalt sett har det gjorts 486 skadeanmälningar om Pandemrix-vaccinet.

Läkemedelsförsäkringspoolen har totalt sett gett 236 positiva och 131 negativa beslut. 93 ansökningar fick avslag på grund av att symtomen börjat mer än två år efter vaccinationstillfället, bland dem de sju personer som valde att gå till rätten.

Poolen har redan innan den nya domen betalat ut ersättningar för över 14 miljoner till drabbade, bland annat för att ersätta förlorade arbetsinkomster.