Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

Talibanernas minister för högre utbildning försvarar beslutet att förbjuda kvinnor från universitetet

Talibanledningens minister för högre utbildning kommenterade för första gången tisdagens beslut om att stänga av afghanska kvinnor från högre utbildning.

Minister Nida Mohammad Nadim försvarade beslutet med att säga att det var nödvändigt för att förhindra att kön blandas på universitet. Ministern sa också att vissa ämnen som undervisats har brutit mot islams principer.

Talibanledningens beslut har fått omfattande fördömanden internationellt. Nadim besvarade kritiken med att säga att ”utlänningar borde sluta blanda sig i Afghanistans inre angelägenheter”.

Flera länder, bland annat G7-länderna, Saudiarabien, Turkiet och Qatar, uppmanade på torsdagen talibanerna att upphäva förbudet. Turkiets utrikesmister Mevlut Cavusoglu sa på torsdagen att förbudet ”varken är islamskt eller humant”.

Afghanska kvinnliga universitetsstudenter utesängdes av talibanernas säkerhetspersonal från ett universitet i Kabul

Efter talibanledningens beslut: Kvinnliga universitetsstuderande i Afghanistan avvisades från campus

Hundratals unga kvinnor har avvisats från afghanska universitetscampus, en dag efter att landets talibanledare meddelat att kvinnor inte får delta i undervisningen på universitet.

Källa: AP

Utrikes

Virgin atlantic boeing 787 dreamliner lentokone heathrown lentokentällä lontoossa.

Matolja, grisfett och avfall ska flyga oss över Atlanten i framtiden

Två testflyg med hållbart bränsle ska hjälpa klimatmål.

Arbetare på däcket till ett fartyg.

Det stora klimatmötet i Dubai ska avgöra oljans framtid – därför är COP28 det viktigaste på länge

Mötet hålls i oljejätten Dubai – ger hopp om genombrott.

Jimmie Åkesson pratar i en mikrofon. Bild på Nordenkorrespondent Lucas Dahlström i en boll i bilden.

Kommentar: Sverige målas upp som islamfientligt – Natostigen blir ännu snårigare

Jimmie Åkessons uttalande väcker ilska i Turkiet.

Närbild av en person som håller i en tobak.

Nya Zeeland överger planer på att införa världens första rökförbud

Beslutet får skarp kritik av hälsoexperter.

En rödbländkande Teslabil med finländsk registerskylt i en bilaffär.

Dagens industri: Tesla stämmer svenska staten i sviterna av strejkande arbetare

Inga registerskyltar kan levereras till Tesla.