Rekordmånga kvinnor i börsbolagens ledningsgrupper
I år är rekordmånga kvinnor medlemmar i börsbolagens ledningsgrupper, meddelar Centralhandelskammaren.
Enligt en översikt som Centralhandelskammaren har publicerat är andelen kvinnor i ledningsgrupperna 28 procent, om man inte räknar med de verkställande direktörerna. I stora börsbolag är andelen kvinnor 30 procent, vilket är fler än tidigare.
Däremot minskade andelen kvinnor i medelstora börsbolag med en procentenhet, till 29 procent. I ledningsgrupper till små börsbolag är andelen kvinnor i en dryg femtedel.
Källa: STT
Inrikes
Kaffedrickarens nattsömn går inte att rädda vare sig med blomkål eller tobak – man kan inte lura kroppen, säger läkare
Koffeinets halveringstid varierar från person till person.
Medlingsbud i arbetsmarknadstvisten inom fastighetsservicebranschen
Ett medlingsbud har lagts fram i arbetsmarknadstvisten som rör fastighetsservicebranschen, skriver Riksförlikningsmannen på Twitter.
De tvistande parterna, servicefacket PAM och arbetsgivarsidan, ska svara på budet före klockan 10 imorgon.
PAM har varslat om en strejk som skulle börja på torsdag och fortsätta till fredag.
Den omfattar 25 000 städare och fastighetsskötare.
PAM och arbetsgivarsidan har förhandlat om nya kollektivavtal sedan början av januari. Det tidigare avtalet tog slut i februari.
I morgon börjar förhandsröstningen – vi hjälper dig hitta din kandidat
Förhandsrösta var som helst i landet under sju dagars tid.
Allt fler 17-åringar tar körkort – tusentals ansökningar väntar på behandling
Över 18500 dispenser beviljades år 2022.
Kaskö vände åratal av minusresultat – överraskande plus i bokslutet
Det som såg ut att bli minus en miljon blev plus 60 000.
14-årig pojke försvunnen i Åbotrakten
Polisen i sydvästra Finland ber om tips kring en försvunnen 14-årig pojke vid namn Markos.
Pojkens anhöriga har inte hört av honom på tre veckor, och han har troligtvis vistats i Åbotrakten tillsammans med vänner.
Den försvunna är mellan 175 och 180 centimeter lång och mycket smal till kroppsbyggnaden. Han har mörkbrunt hår som är något längre vid pannan jämfört med resten av frisyren, och går förmodligen klädd i en svart jacka och smala svarta jeans.
Tips och iakttagelser kan meddelas per mejl på adressen vihjeet.lounais-suomi@poliisi.fi, per Whatsapp eller textmeddelande till numret 050 411 7655.