Liverpools tama start på 2023: Brentfords tränare djupt imponerad efter seger mot storlaget
Liverpool fick en usel start på det nya året i Premier League. Borta mot Brentford blev det förlust för Jürgen Klopps manskap.
Brentford ledde med 2–0 i paus och i andra halvlek kunde Bryan Mbeumo säkra de tre poängen. Han skyfflade in 3–1 i 84:e minuten.
– Spelarna bara fortsätter att imponera på mig. Ett makalöst resultat på många vis, men sättet som vi spelar på är djupt imponerande, säger Brentfords tränare Thomas Frank till Sky.
Liverpool ligger sexa i Premier League efter förlusten, placeringen före Brentford.
Sport
Dopningsmisstänkte proffsboxaren Robert Helenius väntar fortfarande på provsvaren som kan fria eller fälla
Den 26:e augusti slog nyheten ner som en bomb. Proffsboxaren Robert Helenius har lämnat ett positivt dopningsprov efter matchen mot Anthony Joshua.
Arrangören Matchroom Boxing uppgav att Helenius test innehöll av VADA (Voluntary Anti-Doping Association) förbjudna medel.
I flera medier har det spekulerats om att det skulle handla om östrogenblockerare.
Men Helenius testades också av den brittiska antidopningsorganisationen UKAD, vars verksamhet granskas av världsantidopingbyrån WADA. Helenius har ännu inte fått ta del av UKAD:s provsvar.
– Vi har ännu inte fått resultaten eller rapporterna ännu. Vi har bara väntat, säger en person i Helenius närkrets till Yle Urheilu
Varken UKAD eller Matchroom Boxing har velat kommentera fallet.
Norska VM-stjärnan tröttnat på den obehagliga stämnigen – Nordås kräver uppgörelse med bröderna Ingebrigtsen
Norska medeldistanslöparen Narve Gilje Nordås har fått nog av dramat inom familjen Ingebrigtsen, som förgiftar stämningen inom norsk friidrott. Kräver att förbundet tar tag i frågan inför OS i Paris.
Nu sätter bottenlag ord på vad en degradering betyder – IFK Mariehamns vd: ”Blir tapp på flera hundra tusen euro – det skulle bli väldigt problematiskt”
”Så stor omställning att jag har svårt att överblicka det.”
Kritik mot Uefas beslut om att tillåta spel för ryska fotbollsjuniorer: ”Vi är av annan åsikt”
Flera nationella fotbollsförbund, bland annat Ukraina, Finland och England har reagerat på det Europeiska fotbollsförbundets beslut att låta ryska fotbollsjuniorer delta i europeiska turneringar.
Bollförbundet skriver på sociala medieplattfromen X (tidigare twitter) att Bollförbundet är av annan åsikt och att ryska och belarusiska idrottare inte ska få delta i Uefas tävlingar oavsett ålder.
Ukrainas fotbollsförbund meddelade omedelbart att landet inte deltar i turneringar där man välkomnar ryska idrottare. Ukraina har uppmanat de övriga Europeiska länderna att göra likadant.
Englands fotbollsförbund var bland de första som meddelade att deras juniorer inte kommer att spela mot Ryssland. Också Sveriges fotbollförbund går emot Uefas beslut.
Enligt Uefas beslut skulle matcherna inte spelas i Ryssland och spelarna skulle bära neutrala tröjor utan nationalitetsbeteckning.
Beslutet fattades av Uefas styrelse, där Finland inte sitter med. Sverige, Norge och Danmark är däremot medlemmar.
Rödgula tecken i Helsingfors – är det okej att täcka över stadens vapen på vägskyltar?
Jokerit är tillbaka i stan, och det märker du vid bilratten.