Hoppa till huvudinnehåll

Inrikes

Störning i Nordeas mobil- och nätbank över

Uppdaterad 03.01.2023 18:34.

Nordea meddelade på tisdag eftermiddag via Twitter att det förekommer störningar i nät- och mobilbanken.

En del kunder kan inte se sina konton.

Senare meddelade Nordea att felet hade åtgärdats och beklagade olägenheten.

Bankens betalkort fungerade normalt även under störningen.

Notisen uppdaterades kl. 18.34 med information om att felet åtgärdats.

Inrikes

Kaija Saariaho

Tonsättaren och konstakademikern Kaija Saariaho död

En av våra internationellt mest betydelsefulla tonsättare.

Rekordmånga sälkutar i Saimen i vår

Fler sälkutar än någonsin förr under den tid man gjort räkningar föddes i Saimen under våren. Den gångna vintern var snörik och gynnade därför saimenvikarnas förökning.

Totalt hundra kutar har registrerats i vår, men det slutliga antalet fastställs på hösten, uppger Forststyrelsen.

Dödligheten bland sälkutarna verkar ha varit låg, percis som i fjol.

Saimenvikaren är fortsättningsvis ytterst hotad. Enligt den senaste inventeringen lever cirka 440 individer i Saimens sjösystem.

Källa: STT

Prysmian Group investerar ytterligare 120 miljoner i fabriken i Kyrkslätt

Prysmian Group, som är en av världens största kabeltillverkare, utökar produktionskapaciteten i fabriken i Pickala i Kyrkslätt genom en ny investering på 120 miljoner euro.

Det är andra investeringen på kort tid. I november 2022 beslöt bolaget att investera 100 miljoner i byggandet av ett nytt kabeltillverkningstorn i Pickala.

De två investeringarna beräknas generera omkring 300 nya arbetsplatser i Pickala.