Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

Myanmar friger 7 000 fångar

Myanmar firar sin 75:e självständighetsdag i dag med att frige över 7 000 fångar.

Exakt vad fångarna som nu benådas har dömts för är oklart, men enligt landets statliga mediekanal MRTV släpps inga fångar dömda för exempelvis mord, våldtäkt, narkotikabrott och korruption.

Myanmar har många politiska fångar och enligt uppgifter ska en del av de frisläppta fångarna vara just politiska fångar. Inget tyder ändå på att den avsatta ledaren Aung San Suu Kyi är en av dem som benådas.

Källa: Reuters, AFP

Utrikes

Ingen Natobehandling i turkiska parlamentet i dag – troligen i morgon

Med stor sannolikhet tas frågan om Finlands Natomedlemskapsratificering inte upp till behandling i Turkiets parlament i dag, uppger Yle Uutiset.

Presidentens kansli uppger att det inte finns uppgifter om att omröstningen skulle finnas på agendan i dag.

Turkiets parlament väntas rösta om Finlands Natoanslutning sent på torsdag eftermiddag i Ankara. Det uppger personal vid parlamentet för Sveriges Radios Ekoredaktion.

Yles utsända i Ankara, utrikesreporter Mika Mäkeläinen, säger att osäkerheten kring tidtabellen handlar om parlamentets arbetssätt, om att ramadan pågår så att sammanträdena ofta avslutas senast klockan 18.30 för att parlamentarikerna ska hinna hem till kvällsvarden och om att många andra frågor lyfts upp till behandling eftersom det är parlaments- och presidentval i maj.

Tobias Billström

Sverige kallar upp Rysslands ambassadör efter ryska uttalanden om den svenska Natoanslutningen

Sverige ”ett legitimt mål”, skriver ambassadören.

Larm i Sverige: Minst 18 länsstyrelser har fått mystiska pulverbrev

I Sverige rapporteras det om misstänkta pulverbrev som har nått flera länsstyrelser runt om i landet.

Minst 18 länsstyrelser har tillkallat polisen för att undersöka märkliga försändelser. De berörda lokalerna har spärrats av.

Det första brevet med ett misstänkt pulver upptäcktes på Västmanlands länsstyrelse i Västerås vid postöppningen vid niotiden på morgonen, lokal tid.

Personer som befann sig i närheten kontrollerades av sjukvården, men än så länge finns inga tecken på att de skulle ha skadats på något sätt. Det säger Erik Bergman, som är kommunikationschef vid Västmanlands länsstyrelse, till Sveriges radio.

Därefter har polisen fått liknande larm från länsstyrelser på minst 17 platser.

Källor: SR, DN, Aftonbladet

Finländska kvinnor i lägret al-Hol i Syrien 25.1.2020

Terroranklagade systrar återvände från Syrien till Norge – greps av polisen och åtalas

Kvinnorna och deras tre barn återvände till Norge i natt.

Kung Charles och Camilla besöker Tyskland i dag

Storbritanniens kung Charles och hans hustru drottninggemål Camilla besöker Tyskland i dag. Det är parets första officiella statsbesök sedan Charles ärvde kronan.

Besöket kommer pågå i tre dagar och kungen ska bland annat hålla tal inför den tyska förbundsdagen.

Statsbesöket är det första av en brittisk monark sedan 2015, när drottning Elizabeth gjorde sin sista officiella utlandsresa.

Ursprungligen var det tänkt att den Charles och Camilla först skulle besöka Frankrike, men det statsbesöket flyttades fram med anledning av protesterna mot president Emmanuel Macrons pensionsreform.

Källor: AFP, Reuters

Norge hämtade hem två terrormisstänkta systrar från Syrien

Två norska systrar och deras tre barn har i natt hämtats hem till Norge från fånglägret Roj i Syrien.

De terrormisstänkta systrarna reste till Syrien år 2013 och deras fall blev känt genom journalisten Åsne Seierstads bok Två systrar.

Kvinnorna kommer från kommunen Bærum och är i dag 25 och 29 år gamla.

De uppges ha velat återvända till Norge främst för barnens skull.

– Kvinnorna är särskilt glada över att barnen nu befinner sig i ett säkert land, säger Hilde Firman Fjellså som är försvarsadvokat för den ena systern.

Systrarna greps vid ankomst och anklagas för att ha deltagit i terrororganisationen IS.

Källa: NRK, VG