ÅU Media inleder omställningsförhandlingar
ÅU Media inleder omställningsförhandlingar på grund av ekonomiska och produktionsmässiga orsaker, skriver tidningen Åbo Underrättelser.
ÅU skriver att förhandlingarna enligt bolagets ledning görs för att bolaget bättre ska kunna möta kraven som digitaliseringen och nyhetsmedierna medför.
”Det handlar om bolagsinterna förändringar som vi inte kommenterar externt”, kommenterar Tom Simola, chefredaktör för ÅU och vd för ÅU media, per SMS till Yle Åboland.
Omställningsförhandlingarna kan leda till att högst två anställningsförhållanden upphör. Förhandlingarna väntas vara avslutade inom januari.
Åboland
”Samhället anser att du är smartare och bättre om du läser lång matematik”
Poängsättningen av studentexamensbetyg ses över.
Statsvetare Kimmo Grönlund: Högt valdeltagande kan skada SFP i Egentliga Finland
Ser ut att bli en jämn kamp mellan de största partierna.
Fjärde gången gillt: Palace är Finlands bästa restaurang
Restaurang Palace i Helsingfors har än en gång utsetts till landets bästa restaurang. På andra plats kommer BasBas i Helsingfors och restaurang Kaskis i Åbo är trea.
Man åtalas för dråpförsök i Vienola i Åbo
En man åtalas för dråpförsök i Egentliga Finlands tingsrätt. Dådet skedde i en privatbostad i stadsdelen Vienola i Åbo på nyårsaftonen.
Den åtalade och offret började gräla, och i samband med det knivhögg den åtalade offret i ansiktet och i huvudet.
Mannen åtalas också för våldsamt motstånd av tjänsteman.
Efter dådet hittades gärningsmannen på Pansiovägen i Åbo. Han bar fortfarande på kniven och släppte den inte trots polisens uppmaningar.
Till slut var polisen tvungen att använda ett elchockvapen för att gripa honom.
Därutöver är mannen också åtalad för att ha stulit en bil och för att ha kört drogpåverkad och utan giltigt körtillstånd i början av december.
Åklagaren yrkar på ett fyraårigt fängelsestraff för mannen.
Vindmöllorna på Högsåra har snurrat i femton år: ”Inte irriterar de mig och för min del kan de nog bygga fler om det finns intresse”
Vindkraftsparken har nu producerat el i nästan femton år.
PAM och arbetsgivarsidan nådde en överenskommelse – Impivaara simhall håller ändå stängt på torsdag
Det blir ingen strejk inom fastighetsservicebranschen på torsdag.
Servicefacket PAM och arbetsgivarorganisationen nådde en överenskommelse sent på onsdagskvällen. Därmed avblåser PAM också den strejk, som skulle ha inletts på torsdagen.
Trots att det inte blir någon strejk, så håller Impivaara simhall i Åbo ändå stängt på torsdagen.
Staden hade redan hunnit göra om arbetspass för de anställda och därför kan simhallen inte öppna sina dörrar.
Åbo stad siktar på att öppna simhallen igen på fredag.
Artikeln uppdaterades 30.3.2023 klockan 6.38 med information om att parterna nått en överenskommelse och om öppettiderna för simhallen.