Hoppa till huvudinnehåll

Åboland

Synkroniserad konståkning lockar många, men ännu fler är välkomna – hur stigande energipriser påverkar grenen är ett frågetecken

Uppdaterad 08.01.2023 11:48.
I videon uppträder grupperna Primabella från Raumo, Amicae Aboenses från Åbo och Mini Edges från S:t Karins.

I synkroniserad konståkning gäller det att vara samspelt med sina lagkamrater. Upp till 18 personer tävlar samtidigt på isen och gör gemensamma formationer i takt till musik. I framtiden hoppas man på att sporten blir en OS-gren.

Åboregionen har flera aktiva lag inom synkroniserad konståkning och under trettondagshelgen var det dags för tävlingar i Åbohallen. 37 lag från olika delar av Finland deltog och speciellt sydvästra Finland var välrepresenterat.

Femteklassarna Elisabeth Ramstedt och Fanny Keihäs från Åbo och S:t Karins tränar synkroniserad konståkning fyra gånger i veckan och njuter av att få vara med och tävla på isen.

– Jag kom med i ett lag då jag började i skridskoskolan. Det är tävlingarna, lagkompisarna och att få vara på isen som är det roliga, säger Ramstedt.

Elisabeth Ramstedt och Fanny Keihäs.
Bildtext Femteklassarna Elisabeth Ramstedt och Fanny Keihäs från Åbo och S:t Karins tränar synkroniserad konståkning fyra gånger i veckan.
Bild: Marie Söderman / Yle

Åtminstone just nu lockas varken Ramstedt eller Keihäs av singelåkning på isen.

– Jag har funderat på hur det skulle vara att uppträda ensam, men det är roligare att åka skridsko med andra och då känner man sig lugn, säger Keihäs.

17 unga flickor i blågula dräkter står på isen med skridskor på.
Bildtext Gruppen Amicae Aboenses från Turun Riennon Taitoluistelu.
Bild: Marie Söderman / Yle

Synkroniserad konståkning kom till Finland på 1980-talet och en som hakade på redan då är Åbobon Jessica Pettersson.

Sporten har i dag deltagare som kan vara mellan 6-80 år gamla.

– Det är roligt att uppträda tillsammans med sitt lag. Många vuxna som håller på med sporten har åkt skridsko som unga, som jag. I vårt lag finns också personer som har börjat åka skridsko på allvar först senare i livet, säger Pettersson som hör till Turun Riennon Taitolustelu.

Jessica Pettersson ler mot kameran.
Bildtext Åbobon Jessica Pettersson hade konståkning som hobby som ung, i dag som vuxen tränar hon synkroniserad konståkning en gång i veckan.
Bild: Marie Söderman / Yle
19 äldre kvinnor poserar för en gruppild på isen.
Bildtext Jessica Pettersson hör till gruppen Forma Aboensis vid Turun Riennon Taitolustelu. Gruppen består av vuxna kvinnor som uppträdde med programmet Peace and Love.
Bild: Privat

Inom grenen finns både elitidrottare och personer som har konståkning som hobby. Sporten hör till de dyrare i och med att skridskorna kan kosta från 500 euro uppåt och den årliga medlemsavgiften är minst lika hög.

För dem som idrottar på elitnivå är summorna betydligt större.

– Även om det är en stor sport är vi långt ifrån hockeyn eller fotbollen då det gäller sponsoravtal, säger Pettersson.

Just nu oroar dagens energipriser.

– Det är ju en kris i och med att elpriserna går upp och det finns ishallar som har problem. Om inte kommunerna är med och stöder ekonomiskt kan det bli väldigt tufft för föreningar som köper all sin tid på isen av privata hallar, funderar Pettersson.

14 unga flickor i ljusblå klänningar skrinner i tre rader på isen.
Bildtext Gruppen Sun City Sweets från föreningen VG-62 i Nådendal.
Bild: Marie Söderman / Yle
Unga flickor i färgranna dräkter skrinner synkroniserat på isen.
Bildtext Några av tävlingens yngsta medlemmar kom från Björneborg och laget Team Vision i Porin Muodostelmaluistelijat.
Bild: Marie Söderman / Yle

Nådendal aktiv inom sporten

Arrangörerna vid konståkningsföreningen VG-62 i Nådendal tvingades ta en paus i tävlingen Loppi-Ice under coronapandemin, men under trettondagshelgen var det alltså dags för tävlingar i Åbohallen igen.

80 frivilliga hjälpte till med arrangemangen.

Piia Aalto från skridskoföreningen VG-62 i Nådendal.
Bildtext Piia Aalto hör till arrangörerna i konståkningsföreningen VG-62 från Nådendal.
Bild: Marie Söderman / Yle

I Nådendal är intresset för synkroniserad konståkning stort och till Nådendal kommer skridskoåkare från flera kommuner i regionen, bland annat från Pargas och från Pemar.

– Men det finns naturligtvis rum för fler, både för flickor och för pojkar, säger Piia Aalto från föreningen.

Publik i Åbohallen.
Bildtext En hel del publik var på plats för att följa med tävlingen Loppi-Ice.
Bild: Marie Söderman / Yle

– Grenen går hela tiden framåt och Finland har vunnit flera VM-medaljer i synkroniserad konståkning. Det jobbas också på att det här ska bli en OS-gren i framtiden, det skulle vara fint, säger Aalto.

Flickor i dräkter som ska föreställa teddybjörnar skrinner på isen.
Bildtext Framtida OS-deltagare? Här uppträder gruppen Ad Altiora från Porvoon Taitoluistelijat i Borgå.
Bild: Marie Söderman / Yle

Diskussion om artikeln