Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Fransk seger i mixedstafetten – Finland fick nöja sig med en 15:e plats

Det fanns många segerkandidater då mixedstafetten i världscupen i skidskytte stod på programmet. Frankrike vann tävlingen och det var damerna som låg bakom segern.

Anaïs Chevalier-Bouchet gav Frankrike ledningen i början av den tredje etappen och Julia Simon lyckades sedan förvalta försprånget på den sista sträckan. I vinnarlaget ingick även Fabien Claude och Quentin Fillon Maillet.

Italien, som ledde efter de två inledande herretapperna, slutade tvåa och Sverige trea.

För Finland gick det inget vidare. Jaakko Ranta var på 19:e plats efter den första etappen och Olli Hiidensalo lyfte upp Finland till 14:e plats. Venla Lehtonen tappade två placeringar, medan Nastassia Kinnunen plockade in en – och Finland åkte i mål på 15:e plats.

Sport

Tung kvalstart för Sverige – föll mot Belgien efter Lukakus hattrick

Belgien studsade tillbaka efter VM-floppen och inledde EM-kvalet i övertygande stil. Laget besegrade Sverige med 3–0 på bortaplan i Domenico Tedescos första match som förbundskapten.

Romelu Lukaku fick också personlig revansch för VM och stod för ett hattrick. Det första målet kom strax före paus, det andra i början av andra halvlek och det tredje i slutet av matchen.

Starten på kvalet blev därmed tung för Sverige men förbundskaptenen Janne Andersson anser ändå att man gjorde en bättre insats än vad resultatet visar.

– Resultatet är skit. Men tittar man på matchen gör vi fler saker som ändå är ganska bra, säger han enligt SVT.

Zlatan Ibrahimovic var tillbaka i landslaget och fick hoppa in i den 71:a minuten.

Resultat:

Sverige–Belgien 0–3

Österrike – Azerbajdzjan 4–1

Frankrike–Holland 4–0

Gibraltar–Grekland 0–3

Tjeckien–Polen 3–1

Moldavien–Färöarna 1–1

Bulgarien–Montenegro 0–1

Serbien–Litauen 2–0

Innebandyförbundet ansöker om att arrangera VM för damer och herrar i Finland

Innebandyförbundet rapporterar att de ansökt om att få arrangera VM i innebandy för herrar år 2026 i Tammerfors och för damer år 2027 i Åbo.

Ansökan måste lämnas in senast den 7:e april till det internationella innebandyförbundet IFF som tar det sista beslutet.

Finland har tidigare ordnat herr-VM i innebandy år 2002, 2010 och 2021. Dam-VM har ordnats två gånger på finsk mark, 1997 på Åland och 2015 i Tammerfors.

Formstarke Emil Ruusuvuori tog sig vidare i Miami

Tennisspelaren Emil Ruusuvuori tog sig vidare till tredje omgången i Miami Masters- turneringen i USA.

Finländaren vann spanjoren Roberto Bautista Agut med 2–0 (6–4, 7–6 (7–5)) i set. Duon möttes för ett par veckor sedan där Ruusuvuori var starkare även då.

Bautista Augut är rankad som 28:a på världslistan, Ruusuvuori på plats 54.

I följande omgång ställs Ruusuvuori mot antingen tyska Alexander Zverevin eller japanilaisen Taro Daniel.