Thailand gör U-sväng och slopar färskt krav på vaccinintyg
Thailand gör en helomvändning och upphäver sitt krav på vaccinintyg av resenärer, uppger landets hälsominister Anutin Charnvirakul på måndagen.
I lördags meddelade landet att alla vuxna resenärer bör visa upp att de fått två doser vaccin mot covid-19, men nu har man valt att slopa den regeln.
Enligt Charnvirakul behövs inget vaccinbevis, eftersom den globala immuniseringen mot covid-19 redan är tillräcklig tack vare riklig vaccinering. De som inte coronavaccinerats får alltså resa in i landet utan restriktioner.
Ursprungligen var det meningen att de nya reglerna skulle träda i kraft i dag, den 9 januari.
Orsaken till de tilltänkta nya kraven var att Kina, trots snabb intern spridning av coronaviruset, öppnade upp sina gränser på söndagen igen efter tre år av restriktioner. Thailand är ett populärt resmål för kinesiska turister.
Vaccinintyg kan bli aktuellt för inresa i Thailand redan på måndag
Kan bli problem för ovaccinerade.
Källa: Reuters
Utrikes
En massiv asteroid passerar jorden under helgen
Upptäcktes för en månad sedan.
CNN: Beskedet om åtal mot Trump kommer tidigast nästa vecka
Juryn kommer inte att sammanträda på fredag.
Norsk polis identifierar utsatta områden enligt svensk modell – Finland sticker ut i nordisk jämförelse
Oslopolisen har pekat sex utsatta områden.
Man körde på människor vid tysk flygplats
En man har på fredag kört på flera personer och fordon i ett parkeringshus intill Köln-Bonns flygplats i Tyskland.
Minst fem personer har skadats, två av dem är poliser som deltog i gripandet av mannen. Enligt tidningen Der Spiegel befinner sig ingen i livsfara.
Den 57-årige mannen har gripits av polisen och förts till sjukhus.
Enligt polisens talesperson misstänks mannens psykiska hälsotillstånd vara orsaken till hans agerande.
Källor: Der Spiegel, Bild
Finland i nytt flygvapensamarbete med nordiska grannar – 250 stridsflygplan ska ha en avskräckande effekt mot Ryssland
Samarbetet ska inledas så snart som möjligt.
Kung Charles besök i Frankrike ställs in med anledning av protesterna
Kung Charles besök i Frankrike ställs in med anledning av de pågående protesterna, meddelar Élyséepalatset.
Beslutet fattades efter att Frankrikes president Emmanuel Macron talat i telefon med den brittiska monarken.
Det tre dagar långa statsbesöket, som skulle ha inletts på söndag, skulle ha varit kung Charles första statsbesök i Frankrike.
Besöket kommer att ordnas i ett senare skede.
De franska protesterna mot höjningen av pensionsåldern har nu pågått i nio dagar och i går demonstrerade över 1,2 miljoner fransmän.
Enligt franska medier skadades 450 poliser i gårdagens och nattens protester.
Källor: Reuters, AFP