Den främsta nyheten i Ilta-Sanomats valdebatt är att Finansminister Annika Saarikko (C) har bett sitt ministerium utreda om skatteavdrag på bolån borde återinföras i något skede.
Ilta-Sanomat sände sin valdebatt på tisdag eftermiddag. I den deltog ordförandena från SDP, Samlingspartiet, Sannfinländarna, Centerpartiet, De Gröna, och Vänsterförbundet.
Till exempel Svenska Folkpartiet eller Kristdemokraterna var inte med.
Den mest överraskande nyheten kom när Annika Saarikko (C) berättade att hon bett Finansministeriets tjänstemän utreda om det kan finnas sådana omständigheter då skatteavdrag på ränteutgifter för bolån borde återinföras.
Systemet där bostadsägare kunde dra av en del av sina ränteutgifter för bolånen infördes efter kriget då landet var sönderbombat och staten ville främja återuppbyggningen.
För tio år sedan enades de politiska partierna om att stödet inte mera tjänade sitt syfte. Efter det har alla regeringar stött en process där det gradvis har avskaffats.
Nu sade Saarikko att hon gläntar på dörren till ett sådant system igen.
– Jag har i Finansministeriet kommit överens om att vi inleder en snabb analys där vi bedömer hur mycket räntan kan stiga innan man borde bedöma om man borde återinföra detta eller ett motsvarande system.
Hon påpekar att nästan en miljon finländare har bostadslån. Ofta handlar det om småbarnsfamiljer som också har många andra stora utgifter.
– Om det inte mera finns pengar för övriga utgifter i vardagen och vår inhemska efterfrågan äventyras har vi nått en smärtpunkt.
Riikka Purra (Sannf) stödde förslaget
Sanna Marin (SDP), Maria Ohisalo (Gröna) och Li Andersson (VF) motsatte sig avdraget med motiveringen att avdraget mest gynnar välbärgade personer.
Petteri Orpo (Saml) skulle hellre sänka skatten på arbete.
Detta lyfte partiordförandena fram i Iltasanomats valdebatt:
Regeringen:
Sanna Marin, Finlands Socialdemokratiska Parti
Betonade att ersättningen för höga elpriser måste vara tillräckligt hög.
Försvarade ersättningar som ett snabbare alternativ än pristak.
Påminde om att det är höginkomsttagarna som har dragit den största nyttan av skatteavdragen på bolån. Efterlyste stöd som gagnar dem som tjänar mindre.
Ville inte minska statens utgifter på ett sätt som drabbar låginkomsttagare.
Oroade sig inte för höga bolån i fall då bostäderna är lätta att sälja. Oroar sig mera för dem som har svårt att sälja sin bostad.
Vill inte gå med i en regering där Sannfinländarna sitter med.
Vill inte skära i socialstöd, social- och hälsovård och utbildning.
Sade att oppositionen hela tiden har stött regeringens stödpolitik, men samtidigt klagar på att skuldsättningen har ökat för mycket.
Vill stödja Ukraina och påpekade att Finland redan gjort det, men stödet får inte äventyra Finlands eget försvar.
Annika Saarikko, Centern i Finland
Betonade att vi både måste ha tillgång till el och ett rimligt elpris.
Lyfte fram höga gödselpriser.
Har initierat en utredning i Finansministeriet om det finns orsak att återinföra skatteavdrag på bolån i något skede.
Motsatte sig att arbetslöshetsersättningar ska minskas stegvis under arbetslöshetsperioden.
Påpekade att de stigande räntorna kommer att minska den privata skuldsättningen i framtiden. Tycker att Finländarna ska ha rätt till egen bostad och ville därför inte stödja tak på bolån.
Meddelade att Centern inte är beredd att gå med i en regering om valresultatet blir för dåligt.
Påpekade att staten tagit mera skuld då Samlingspartiet lett regeringar än under denna regering trots coronakrisen och kriget i Ukraina.
Maria Ohisalo, De Gröna
Betonade att elpriset är högt på grund av att fossila bränslen är i kris.
Föreslog nya stödformer under energikrisen.
Försvarade slopandet av skatteavdrag på bolån men vill stödja produktionen av bostäder som inte är för dyra.
Betonade vikten av bankernas stresstester när det gäller bolån.
Vill inte gå med i en regering där Sannfinländarna sitter med.
Li Andersson, Vänsterförbundet
Föreslog pristak på el.
Kritiserade både oppositionen och regeringen för att förespråka stöd och skattelättnader som gynnar dem som har bra inkomster.
Oroar sig för den höga privata skuldsättningen men förespråkade inte tak på bolån. Vill hellre se billigare bostäder.
Vill inte gå med i en regering där Sannfinländarna sitter med.
Sade att ingen regering skulle ha låtit bli att skuldsätta sig under sådana omständigheter som har rått under den här regeringsperioden.
Lyfte fram att regeringen satsat på medborgarnas grundtrygghet, förskoleverksamhet och barnomsorg, inlärningsplikt, vägunderhåll, kultur och motion för unga.
Stöder också att Finland deltar i Europeiska vapenleveranser till Ukraina, men betonade även att Finlands försvar måste tryggas.
Oppositionen:
Petteri Orpo, Samlingspartiet
Efterlyste större ändringar i elmarknaden.
Vill ha ett pristak på el.
Vill sänka skatten på arbete hellre än han återinför avdrag på bolån.
Vill inte att statens stöd i längden skall bli för dyra för statsekonomin.
Oroar sig för hur det går för dem som förlorar sitt jobb under recessionen och har ett stort bostadslån.
Ville inte föregå valresultatet och begränsa vem han kunde tänka sig att samarbeta med i en kommande regering.
Oroar sig för Statens skuldsättning och vill bekämpa den i nästa regering.
Kritiserade regeringen för att ha slösat pengar för frikostigt. Efterlyste nedskärningar som motvikt till satsningarna under coronakrisen och kriget i Ukraina.
Betonade att välfärden måste bygga på arbete och bra sysselsättning.
Tycker att Ukraina ska stödas med vapenleveranser så mycket som möjligt så att Ryssland förlorar kriget, men inte så att Finlands eget försvar försvagas.
Riikka Purra, Sannfinländarna
Ville ta i bruk alla tänkbara tekniker för att producera el, också torv.
Tyckte det är dags att återinföra skatteavdrag på bolån redan nu.
Ville att statens pengar i första hand ska användas till att trygga finländare.
Drömmer inte om att sitta i regeringen. Vill endast gå med i en regering som har ett regeringsprogram som passar Sannfinländarna.
Tycker att regeringen borde ha avstått från en del av sina mål för att spara pengar då de exceptionella omständigheterna har lett till nya utgifterna.
Kritiserade att Finland satsar pengar på EU-projekt.
Oppositionen tyckte att regeringen borde ha tacklat energikrisen snabbare
Debatten inleddes med en diskussion om elpriset. Regeringen betonade att den redan har beslutat om många olika stöd.
Både Riikka Purra (Sannf) och Petteri Orpo (Saml) kritiserade regeringen för att ha tacklat energikrisen för långsamt.
Sanna Marin försvarade regeringens politik och betonade att stöd kan drivas igenom snabbare än pristak. Annika Saarikko påpekade att inte heller oppositionen har varit snabbare än regeringen i sin politik.
Patriordförandena diskuterade också tak på bolån, vilka partier som kan tänka sig samarbete i en kommande regering och statsfinanserna.