Utredningen kring Pohjola-Nordens tidigare generalsekreterare Michael Oksanen snart klar
Brottsutredningen mot föreningen Pohjola-Nordens tidigare generalsekreterare och ombudsman Michael Oksanen är inne i slutskedet.
Polisen i Helsingfors, som utreder fallet, berättar för Yle Åboland att förundersökningen förväntas pågå till slutet av februari. Fallet utreds som grov förskingring, grovt bokföringsbrott, förfalskning och missbruk av förtroendeställning.
De ekonomiska oegentligheterna uppdagades våren 2021 och då sade före detta Kimitoöpolitikern Oksanen upp sig från sin tjänst i föreningen. Den totala förskingringen misstänks uppgå till över 300 000 euro.
Åboland
Nytt förhandsröstningsrekord – fyra av tio väljare har redan röstat
Kolla vem som röstat flitigast och minst!
Femton meter uppe i luften insåg Sebastian Westberg att han skulle krascha: ”Har polare som sitter i rullstol på grund av det här tricket”
Om du måste krascha, då ska du krascha med stil.
Flera Fölibussar i diket under tisdagseftermiddagen
Det snöiga och hala väglaget har visat sig vara speciellt utmanande för busstrafiken under tisdagen.
Yle Åboland har fått information om att buss 801 mellan Åbo och Pargas har kört av vägen vid Pargasvägen i S:t Karins.
Utöver det rapporterar också tidningen Turun Sanomat om tre bussar som kört av vägen i Lundo. Alla tre bussar hade kört av vägen på samma ställe, vid en rondell nära Lundo idrottsplan.
Trots det här har Egentliga Finlands räddningsverk endast behövt rycka ut till en bussolycka i Laustis.
Olyckorna har inte lett till några personskador.
Husen som förstördes av stenraset i Salo ska rivas bort under midsommarveckan
I mars 2022 lossnade stora stenblock från en klippa bredvid ett bostadsområde i Halikko i Salo. Staden köpte sedan upp de fem egnahemshus som förstördes av raset.
Åbopolisen ser allvarligt på våld mot valkandidater: “Vi har en tradition av valfred men tyvärr händer det ändå sådant här ibland”
Polisen litar ändå på att valet går lugnt till.
Allt fler abiturienter i Åboland väljer att skriva B-finska i studentexamen: ”Då får jag flera poäng för framtida studier”
”De som är svaga i finska har svårare att bli godkända.”